Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Raport - Uczelnie Niepubliczne w Polsce 1991-2011

My piszemy

Nasz kod matrycowy ;)

Nasz kod matrycowy
Perspektywy
Wczoraj politechnika, a dziś uniwersytet Drukuj Poleć znajomemu

Wczoraj politechnika, a dziś uniwersytetOd 2012/2013 roku akademickiego na liście szkół wyższych pojawi się  Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie nazwy Politechniki Radomskiej.

Z radością informujemy, że dnia 17 sierpnia 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o nadaniu Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego nazwy Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Przekształcenie Politechniki Radomskiej w Uniwersytet to kolejny ważny krok w rozwoju naszej Uczelni, efekt wieloletnich starań i pracy całego środowiska akademickiego. To sukces nie tylko władz Politechniki Radomskiej, ale także wielu lokalnych środowisk, przyjaciół i sympatyków naszej Uczelni. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie motorem do dalszych działań mających na celu budowanie silnego ośrodka akademickiego w Radomiu, a także będzie kontynuacją dynamicznego rozwoju Uczelni - informuje uczelnia na swojej stronie.

Politechnika Radomska już od kilku lat przygotowywała się do takiej zmiany. W czerwcu ub. roku władze uczelni skierowały w tej sprawie wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponieważ spełniała ustawowe wymagania - miała sześć praw doktoryzowania, w tym cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym, uczelnia może mieć w nazwie słowo „uniwersytet” uzupełnione przymiotnikiem określającym jej profil. Skorzystanie z takiej możliwości wymaga posiadania przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

- Udało się - mówi prof. Zbigniew Łukasik, rektor uczelni: - Studenci będą otrzymywali dyplom uniwersytecki, a zatem dyplom, który z natury ma większe znaczenie dla pracodawcy. Myślę, że pojawi się też coś nowego w ofercie, chociaż jesteśmy ograniczeni ilością możliwych przyjęć na studia stacjonarne. Powalczymy jednak o kierunki, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Aneta Mirosz, rzeczniczka Politechniki Radomskiej, dodaje, że zmiana nazwy to ukoronowanie wieloletnich starań władz uczelni w dążeniu do tego, by Radom stał się ośrodkiem uniwersyteckim, podniesienie prestiżu uczelni, a także miasta.
W 2011 roku Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego obchodziła  60-lecie istnienia, jest najstarszą i największą państwową uczelnią w Radomiu. Obecnie kształci ponad 8 tys. studentów na ośmiu wydziałach, m.in. ekonomiczny, mechaniczny, sztuki, transportu i elektrotechniki oraz filologiczno-pedagogiczny.