Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce!

Wielkim zwycięzcą Rankingu Szkół Wyższych 2012 jest Uniwersytet Jagielloński, przed Uniwersytetem WarszawskimUniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przodującą pozycję wśród uczelni niepublicznych umocniła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Wspierają kreatywność Drukuj Poleć znajomemu

Wóz bojowy, platforma do wyławiania rozbitków z morza, chłodnica do odprowadzania popiołów w elektrowni – to tylko trzy z kilkuset wynalazków opracowanych w latach 2007-2011 na Politechnice Wrocławskiej. Ta uczelnia jest liderem innowacyjności w naszym rankingu.

 582 patentów zgłoszono, a 434 uzyskano w ciągu ostatnich pięciu lat na Politechnice Wrocławskiej. Według najnowszego raportu Urzędu Patentowego RP uczelnia plasuje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zgłoszeń patentowych. Łącznie, w ostatnich 4 latach zysk z wdrożeń patentów to ok. 2 mln. zł.

Jak uczelnia zachęca swoich pracowników i studentów do kreatywności? Z pewnością ważne są czytelne regulacje dotyczące wynagradzania wynalazców. Zgodnie z regulaminem korzystania z własności intelektualnej, 60% korzyści otrzymanych przez politechnikę trafia do twórców wynalazków. A młodzi wynalazcy – studenci i doktoranci – mogą liczyć na dodatkowe nagrody w postaci stypendiów rektora.

Do najbardziej spektakularnych wynalazków naszych uczonych w ostatnich latach można zaliczyć: wóz bojowy, stworzony wspólnie z firmą German, wyposażony w fotel odporny na wybuchy; wentylator stosowany w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A.; platformę do wyławiania rozbitków z morza w czasie sztormu, opracowana razem z Akademią Morską w Gdyni; chłodnicę do odprowadzania popiołów w Elektrowni Turów.

Chłodnica śrubowa do odbioru popiołów dennych oraz Wiertnica Face Master 2.5 zostały uhonorowane Nagrodami Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz tabelę rankingową   |   Wersja .JPG

Lubię to!
 

Zastrzeżenie prawne