Rekrutacja do IB. To powinniście wiedzieć Drukuj Poleć znajomemu
Rekrutacja do IB. To powinniście wiedziećW Polsce każda szkoła prowadząca IB sama decyduje, jak przeprowadzić nabór do tych klas. Dwuletni program nauczania na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej zakończony egzaminem maturalnym zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej klasie.
 
Szkoły  często organizują tzw. preIB dla pierwszoklasistów, którzy mają zamiar uczyć się w tym systemie. Nauka w systemie IB w szkołach publicznych jest nieodpłatna, jednak uczeń ponosi opłatę za egzamin, która w 2011 roku wynosiła ok. 3500 zł (zależy od kursu franka szwajcarskiego).  IB prowadzi 34 szkoły, w tym 15 państwowych.

Matura zaczyna się na początku maja, trwa trzy tygodnie. Materiały na egzamin maturalny zostają przesłane z Cardiff w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysyłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie. Po sprawdzeniu zakodowanych prac, eksperci z IB przesyłają je wraz ze swoimi ocenami do centrum egzaminacyjnego IB w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Stamtąd wyniki przesyłane są do Genewy w Szwajcarii, gdzie mieści się główna siedziba International Baccalaureate Organisation. Wyniki ogłaszane są na początku lipca. IBO w Genewie wystawia dyplomy międzynarodowej matury i wysyła je do szkół, w których odbywały się te egzaminy. Wyniki egzaminu są zamieszczone na stronie internetowej Organizacji IB w lipcu, dyplomy młodzież otrzymuje na początku września.