Poznajcie historię Drukuj Poleć znajomemu
Poznajcie historięObecnie w programie IB uczestniczy już ok. 2,2 tys. szkół w 125 krajach. A jak to się zaczęło? Program powstał w 1962 r. w Międzynarodowej Szkole w Genewie.
 
Inicjatorami programu kończącego się międzynarodową maturą byli nauczyciele, którzy przygotowali koncepcję połączenia wysokiego standardu kształcenia z troską o indywidualny rozwój ucznia, wyrobienia jego wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz na wielokulturowość. To - całościowa edukacja i wykreowanie człowieka na miarę jednoczącego się świata XXI wieku, (...) promowanie wzajemnego zrozumienia między narodami, a także ułatwienie uczniom geograficznej i kulturowej mobilności bez względu na przynależność narodową czy państwową – deklarowali czterdzieści lat temu.
 
Uniwersytety oraz rządy narodowe zaczęły powoli akceptować maturę międzynarodową w latach 80. Akceptacja była powolna z powodu obaw przed utratą najlepszych uczniów z systemów narodowych. Dzisiaj większość uczelni rozpoznaje a nawet preferuje te egzaminy nad innymi takimi jak A-levels.
 
Początkowe idee nauczania i wychowania w szkołach IB nadal są aktualne. Obecnie każdego roku do egzaminów matury międzynarodowej przystępuje ok. 60 tys. uczniów. Najwięcej szkół IB znajduje się w Stanach Zjednoczonych, państwach skandynawskich, Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii. W Polsce program IB realizowany jest od 1993 r.