Matura IB - czym jest? Drukuj Poleć znajomemu
Matura IB - czym jest?System Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Organisation) przez lata oferowany był do grupy uczniów: dzieci ambasadorów i mobilnych urzędników.
 
Ujednolicony program nauczania miał dać im możliwość nauki bez zbędnych przerw i komplikacji. Dziś w programie uczestniczy blisko 645 tysięcy uczniów z całego świata. Większość z nich podczas nauki już nie podróżuje, ale zagraniczne wojaże ma w planach: chce podbić najlepsze światowe uczelnie na studiach. Choć do Polski program dotarł dopiero w roku 1993, setki polskich licealistów już ma międzynarodowy dyplom w kieszeni. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

Dlaczego warto mieć dyplom IB?

  • ŚWIAT: Otwiera drzwi do najlepszych uniwersytetów świata: jest honorowany przez brytyjski Oxford oraz Cambridge, a dobre wyniki na maturze ułatwiają aplikację na uczelnie amerykańskie, nawet renomowany Harvard. Absolwenci klas IB są często zwalniani z egzaminów wstępnych na studia oraz z dodatkowych egzaminów sprawdzających znajomość języków obcych. Ponadto niektóre zagraniczne uniwersytety oferują specjalne stypendia dla absolwentów IB.
  •  POLSKA: W Polsce matura IB traktowana jest na zasadach świadectwa dojrzałości (Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 1997 r.). Większość uczelni ma korzystny przelicznik ocen IB na "tradycyjne" polskie procenty, co ułatwia uczniom aplikację na studia w kraju. Niektóre uczelnie przyjmują absolwentów klas IB pomijając tradycyjny proces rekrutacji (np. Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie) albo na szczególnych zasadach (np. SGH - jeżeli uczeń z całości egzaminu uzyska powyżej 36 pktów, nie są brane pod uwagę oceny z poszczególnych przedmiotów).