Wielki Finał w wielkiej Auli
Uczymy się dla siebie Drukuj Poleć znajomemu
Uczymy się dla siebie
 

21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące
im. Jerzego Grotowskiego


Zawsze zależało mi, by pomóc młodemu człowiekowi ukształtować własny styl, to „coś”, czym będzie „podpisane” każde jego dzieło, każde działanie, czym wyróżniać się będzie wśród tłumów. Tym kierowałem się działając w Towarzystwie Szkół Twórczych i to przesłanie realizujemy od 1991 roku w naszym humanistycznym liceum.
 
Prawdziwe wykształcenie humanistyczne wymaga dużej wrażliwości na drugiego człowieka i na sztukę. Niezbędna jest też wiedza z zakresu szeroko pojmowanej kultury, dlatego wprowadziliśmy dodatkowe przedmioty: filozofię, antropologię kultury, retorykę, historię sztuki, historię muzyki, wiedzę o teatrze i filmie. Wykraczamy poza lekcje, organizując sesje i wycieczki naukowe, realizując bogaty program kulturalny.

Szukamy uczniów z pasją.

Każdy kandydat sam wyznacza temat i formę prezentacji na rozmowę rekrutacyjną. Dzięki temu mamy wielu indywidualistów, jednak udaje się nam panować nad tym żywiołem. Po pół roku nauki uczniowie przestają udowadniać sobie nawzajem, kto jest najważniejszy. Zaczyna się współpraca i wymiana pasji – „plastyk” staje się „filmowcem”, a „fotograf” – „muzykiem”. Zdeklarowani „poloniści” dostrzegają, że inną formą wypowiedzi może być zrealizowany przez nich film. Nieśmiali nagle błyszczą na scenie czy oprowadzając klasę po Warszawie, Krakowie lub Rzymie. Indywidualiści zaczynają dostrzegać potrzebę pracy w zespole, wolontariusze mogą realizować się w autorskich programach społecznościowych, dziennikarze – wydając szkolną gazetkę. Wszyscy uczą się współpracy i zasad organizowania pracy naukowej i artystycznej.
 
Wyniki? 125 na 500 naszych absolwentów i uczniów ma znaczące osiągnięcia, np. w filmie: Jan Komasa, Jan Kwieciński, Bartosz Nalazek, Piotr Sobociński jr., Marcin Starzecki, Krzysztof Janczak; teatrze: Paweł Paprocki, Wojciech Rotowski; w sztukach pięknych: Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Magdalena Karpińska, Katarzyna Korzeniecka, Agata Rudowska; na estradzie: Natalia Kukulska, Natalia Przybysz, Aleksandra Szwed; w tańcu: Agnieszka Kaczorowska. Absolwenci są też aktywni na polu naukowym, w działalności społecznej, a także w biznesie (!!!).
Włodzimierz Taborycki

Uczymy się dla siebie21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego
al. Jana Pawła II 36C, Warszawa-Śródmieście
tel. 22 654 35 35, 664 038 410, 602 672 875
www.21slo.edu.pl