Wielki Finał w wielkiej Auli
Żmichowska - szkoła bez granic Drukuj Poleć znajomemu
Żmichowska - szkoła bez granic
 

XV Liceum Ogólnokształcące im. Narcyzy Żmichowskiej


W połowie XIX wieku Narcyza Żmichowska chciała uczyć młode kobiety niezależności myślenia i odwagi w wygłaszaniu poglądów. Dziś, od niemal już wieku, w szkole, której jest patronką, nadal naucza się ważnych dla niej wartości używając najnowocześniejszych metod.

W „Żmichowskiej” uczeń ma do wyboru pięć klas. W klasie matematyczno-fizycznej połączyć można pasję rozwiązywania matematycznych zadań z artystyczną pasją tworzenia i konstruowania, mamy bowiem w programie elementy rysunku architektonicznego. W klasie kulturowej naukę o literaturze i historii można świetnie połączyć z pasją artystyczną. W obu klasach można solidnie rozwinąć swoją znajomość języka angielskiego, co potwierdzają znakomite wyniki na egzaminie maturalnym.

Od dawna naszą specjalnością jest nauczanie języka francuskiego. Klasa wstępna dwujęzyczna oferuje co najmniej 18 godzin tygodniowo tego języka i jest adresowana do początkujących. W klasie wstępnej można się nauczyć francuskiego wystarczająco dobrze by potem kontynuować edukację w jednej z dwóch klas dwujęzycznych lingwistyczno-europejskiej lub przyrodniczo-matematycznej. W tych klasach uczniowie po francusku i poprzez francuski poznają inne oblicze historii, biologii czy matematyki. Tym jest to łatwiejsze, że w szkole uczy czterech rodowitych i zakochanych w Polsce Francuzów. Dbamy o kontakt z mówiącą po francusku młodzieżą. W tym roku szkolnym odbędą się wymiany z Québeckiem, Belgią i samą Francją rzecz jasna. Nic więc dziwnego, że szkoła została objęta patronatem Ambasady Francji. Wszechstronna edukacja i otwarcie na świat sprawiają, że absolwenci Żmichowskiej chętnie wybierają zagraniczne uczelnie, łatwo się na nich odnajdują i są bardzo cenieni. Studiują choćby romanistykę w Oksfordzie, biotechnologię w Paryżu, informatykę w Montpellier czy sztuki piękne w Lozannie.

Uwolnij twórczą energię

Żmichowiacy mają wiele okazji do poznawania świata poza klasą. Od trzech lat szkoła bierze udział w organizowanym przez Kino LAB i Instytut Kultury Polskiej UW programie Laboratorium Edukacji Filmowej. Każdej jesieni w szkole organizowane są Dni Literatury. W ramach tego wydarzenia, młodzież na okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez naukowców i twórców oraz przenieść na scenę ukochane dzieła literackie. Wiosną odbywa się prawdziwy festiwal teatralny TFAŻ – stworzony w stu procentach przez uczniów. Na trzy dni trwania festiwalu, to uczniowie stają się włodarzami „Żmichowskiej”. I trzeba przyznać, że pod ich rządami szkoła staje się prawdziwym miejscem sztuki.

Warto uczyć się w „Żmichowskiej”. Warto bowiem stać się częścią miejsca, w którym tradycja miesza się ze współczesnością, nauka ze sztuką. A wszystko ma francuski sznyt.

Żmichowska - szkoła bez granicXV Liceum Ogólnokształcące im. Narcyzy Żmichowskiej
00-591 Warszawa, ul. Klonowa 16
tel. 22 849 37 34, 22 646 49 52, 22 848 88 08
Liceum: liceum15@zmichowska.pl
Gimnazjum: gim34@zmichowska.pl