Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Coraz więcej udarów u młodych Drukuj Poleć znajomemu
Coraz więcej udarów u młodych Naukowcy z USA ostrzegają: dochodzi do coraz większej liczby udarów u młodych ludzi, także nastolatków. Przykładowo, w przeciągu ostatniej dekady ich liczba u osób w grupie wiekowej 5-14 lat wzrosła aż o 31 proc. To wina bardzo niezdrowego trybu życia.

Równie źle jawią się analogiczne statystyki dla starszych grup wiekowych. Wśród 15-34-latków udarów jest o 30 proc. więcej niż 10 lat temu, a wśród 35-44 latków – 37 proc.

W każdej grupie wiekowej częściej z powodu udaru cierpieli mężczyźni niż kobiety.

Lekarze przez dekadę monitorowali liczbę osób, które trafiały z objawami udaru do amerykańskich szpitali. Wnioski – co zrozumiałe - budzą ich przerażenie. - To znak, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie wysiłków, by odwrócić niekorzystne trendy - piszą autorzy raportu. W swojej pracy badali oni zarówno przypadki - najczęstszego - udaru niedokrwiennego jak i udaru krwotocznego.

Częstość występowania udarów zależna jest od wieku (ryzyko wzrasta z wiekiem), płci, środowiska, warunków socjoekonomicznych, uwarunkowań genetycznych, pochodzenia etnicznego. Do głównych przyczyn modyfikowalnych udaru niedokrwiennego mózgu zalicza się nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i choroby serca. Te z kolei są efektem mało zdrowego trybu życia – nadużywania alkoholu i papierosów, braku ruchu, stresowi.

Dbajcie o siebie!

Źródło: GW

Lubię to!