Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Raport - studencki rynek najmu Drukuj Poleć znajomemu
Raport - studencki rynek najmuZ ankiety, przeprowadzonej wśród studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia za pomocą serwisu www.szybko.pl, wynika że 59 proc. przeznacza na wynajem mieszkania od 300 do 700 złotych miesięcznie. Na co stać studenta dysponującego takim budżetem?

źródło: szybko.pl

Koszty wynajmu mieszkań w największych polskich miastach

Źródło: szybko.pl

W żadnym z dużych polskich miast nie ma szans na samodzielne wynajęcie kawalerki za 700 złotych miesięcznie. Najtańsze mieszkania do wynajęcia znajdziemy w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Kawalerkę w Bydgoszczy można wynająć za około 780 złotych miesięcznie, czyli nieco ponad połowę kosztów wynajmu takiego samego mieszkania w Warszawie.

Najdroższą lokalizacją tradycyjnie pozostaje Warszawa, na kolejnym miejscu plasuje się Wrocław a następnie Kraków.

Dobrą wiadomością dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia, jest brak znaczących wzrostów kosztów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średnie koszty liczone dla 13 polskich miast są nawet nieco niższe niż przed rokiem: koszt wynajęcia kawalerki o 2 proc., mieszkania 2 pokojowego o 3 proc. i 3 pokojowego również o 2 proc.. Miasta, w których spadki kosztów wynajmu są najwyższe to: Łódź, Olsztyn i Bydgoszcz. Jedynym miejscem, gdzie koszty wynajmu nie spadły jest Warszawa.

Gdzie szukać niskich cen?

W każdym mieście są lokalizacje cieszące się dużą popularnością wśród studentów ze względu na bliskość uczelni bądź innych ważnych w studenckim życiu miejsc. Kierując się kryterium ceny warto szukać w następujących dzielnicach:

Warszawa: Białołęka, Bródno oraz Praga Północ i Południe
Kraków: Nowa Huta i Prokocim-Bieżanów
Gdańsk: Orunia, Chełm i Żabianka
Wrocław: Psie Pole i Fabryczna
Poznań: Piątkowo, Sołacz i Winogrady
Katowice: Piotrkowice-Ochojec
Łódź: Bałuty

Średnie koszty wynajmu mieszkań w dzielnicach:

Źródło: szybko.pl
 
 
Źródło: szybko.pl
 
Źródło: szybko.pl
 
Źródło: szybko.pl
 
Źródło: szybko.pl
 
Źródło: szybko.pl
 
Źródło: szybko.pl
 

Sposób na niższe koszty – wspólny wynajem

Tania, ale odległa od uczelni lokalizacja to na pewno nie jedyny sposób na obniżenie kosztów. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania przez większą grupę osób. 55 proc. ankietowanych w Szybko.pl  wynajmuje lub planuje wynająć mieszkanie dla 3-4 osób, stąd duża popularność mieszkań 2 pokojowych. 4 osoby dysponujące miesięcznie budżetem rzędu 600 złotych każda, mogą wspólnie wynająć 2-pokojowe mieszkanie  w każdym mieście, choć to nadal za mało na najdroższe polskie lokalizacje: warszawski Mokotów i Śródmieście.

Warto zauważyć, iż aż  13 proc. wynajmujących mieszka w dość licznych grupach - 6-cio i więcej osobowych. Wynika to przede wszystkim z potrzeby jak największego obniżenia kosztów przypadających na 1 osobę. Wspólny wynajem mieszkań przez duże grupy studentów świadczy nie o poszukiwaniu komfortu i spokoju, ale jest kolejnym potwierdzeniem dramatycznego niedoboru miejsc w polskich akademikach.

Zmniejsza się szara strefa – studenci podpisują umowy

W tym roku 70 proc. ankietowanych studentów zadeklarowało, iż ma podpisaną umowę z właścicielem mieszkania. Wskaźnik ten wzrósł od 2009 roku o 14 punktów procentowych.

Źródło: szybko.pl 

 
Lubię to!