Ranking Szkół Wyższych 2011
Wielka gala już za nami! Drukuj Poleć znajomemu

Z udziałem elity polskich rektorów i przedstawicieli najwyższych władz naszego kraju odbyło się 19 maja w Warszawie uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych 2011 przygotowanego przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”. – Ta prowadzona od kilkunastu lat coroczna klasyfikacja wyższych uczelni cieszy się uznaniem nie tylko w środowisku akademickim. Darzą ją również zaufaniem przyszli studenci, dla których jest cenną wskazówką przy podejmowaniu decyzji związanych z wyborem kierunku studiów i uczelni” - napisał w specjalnym liście do uczestników spotkania prezydent Bronisław Komorowski.

Bohaterami finału byli oczywiście rektorzy najlepszych polskich uczelni, wśród nich  prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Karol Musioł – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Koźmiński – rektor Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej (skok o 16 miejsc!), prof. Antoni Tajduś – rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która została uhonorowana nagrodą „Misja 2011 Lider Innowacyjności”, prof. Adam Krętowski - prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Kuźnia Kadr 2011) i prof. Krzysztof Rybiński – rektor Uczelni Vistula (skok z miejsca 36 na 18 w rankingu niepublicznych uczelni magisterskich).

RSW 2011


 - Patrząc na poszczególne kryteria rankingu można określić mocne i słabe strony uczelni - mówił podczas uroczystości prof. Witold Jurek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podkreślając wewnętrzny i zewnętrzny sens rankingu. – Chodzi o to żeby mocne strony wzmacniać, a słabsze niwelować. Ten ranking ma dobrą markę, co określa skład Kapituły, która decyduje o przyjętych kryteriach i przejrzystości tych kryteriów. Jeżeli do ogromnego rozwoju infrastruktury polskiego szkolnictwa wyższego, które w ostatnich latach dzięki środkom UE przyspieszyło swój rozwój co najmniej o 15 lat, uczelnie dołożą starania o jakość dydaktyki i badań, to wierzę, że znacząco poprawi się usytuowanie naszych uczelni w rankingach międzynarodowych. Ogromnie im tego życzę. Gratuluję organizatorom rankingu, ponieważ promowanie jakości zawsze ma sens, gratuluję także wszystkim zwycięzcom. Życzę wszystkim, żeby ten ranking był punktem wyjścia do poprawy i jeszcze wyższego poziomu nauki, bo od tego zależy rozwój państwa i dobrobyt nas wszystkich – powiedział minister Witold Jurek.
 
- Składam obietnicę w imieniu pani minister edukacji Katarzyny Hall, że uczynimy wszystko, aby zadbać o jakość wykształcenia bazowego tak, aby opinia o umiejętnościach kluczowych maturzystów była pozytywna w przekonaniu rektorów uczelni – mówiła Lilla Jaroń, wiceminister edukacji. – A organizatorom rankingu składam gratulacje, że przygotowują taki ranking, który pozwala młodym ludziom wybierać uczelnie według różnych kryteriów, optymalnych do ich życiowych pasji.
  
- W Polsce w ostatnich dwudziestu latach w zakresie szkolnictwa wyższego osiągnęliśmy niespotykany w skali świata sukces ilościowy. Najwyższy czas, żeby nie gubiąc tej wartości, zacząć poważnie myśleć o jakości pracy polskich uczelni. Taka idea jest myślą przewodnią Rankingu Szkół Wyższych 2011 „Perspektyw” i „ Rzeczpospolitej” – jakość, jakość, jakość! Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, jakim jest ogłoszenie wyników rankingu szkół wyższych, który stanowi ważny wkład w budowanie kultury jakości polskich uczelni – tak rozpoczął finał Rankingu Szkół Wyższych 2011 prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk i przewodniczący Kapituły Rankingu.

Podstawą tworzenia rankingu była wielokryterialność i transparentność, co zapewnia jego dużą użyteczność adresowaną do kilku grup: kandydatów na studia, pracodawców, władz uczelni, administracji państwa, w tym zwłaszcza ministerstwa szkolnictwa wyższego – mówił prof. Kleiber, przedstawiając filozofię tworzenia rankingu, kryteria i wagi dla poszczególnych parametrów. 

fot. Krzysztof Wojciewski, Adrian Krawczyk

 
RSW 2011

Konferencja prasowa przed uroczystym finałem
 
RSW 2011

Prof. Michał Kleiber, prezes PAN, przewodniczący Kapituły Rankingu
 
RSW 2011

Joanna Fabisiak, posłanka na Sejm i prof. Marek Rocki, przewodniczący PKA, senator RP
 
RSW 2011

Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor zwycięskiej uczelni i prof. Witold Jurek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
 
RSW 2011

List od prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytał jego doradca prof. Tomasz Borecki.

 
RSW 2011

Ten ranking ma dobrą markę – powiedział prof. Witold Jurek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
 
RSW 2011

Najlepszym uczelniom gratulowała także Lilla Jaroń, wiceminister edukacji narodowej.
 
RSW 2011

Oni są najlepsi – „rodzinne” zdjęcie wszystkich nagrodzonych z Kapitułą i gośćmi honorowymi.
 
RSW 2011

Wielka Trójka uczelni akademickich, od lewej: prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
RSW 2011

Wielka Trójka niepublicznych uczelni magisterskich, od lewej: prof. Andrzej Eliasz, rektor SWPS, prof. Andrzej Koźmiński, rektor Akademii Leona Koźmińskiego i dr Paweł J. Nowacki – rektor PJWSTK

Lubię to!