MBA: na wagę awansu Drukuj Poleć znajomemu

MBA: na wagę awansuKilka lat temu dyplom MBA wystarczał, aby kariera nabierała tempa. Dziś pracodawców interesuje przede wszystkim, z jakiej uczelni pochodzi dyplom i jaki był program zajęć. Dlatego kandydaci coraz większą wagę przywiązują do prestiżu i miejsca uczelni w rankingach, zwracają uwagę na program studiów i nazwiska wykładowców. Przegląd, którego dokonaliśmy, jest subiektywny – oparty o rekomendacje organizatorów studiów.

Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznej weryfikacji przydatności dokonuje rynek pracy. Przeprowadzane rankingi programów MBA eksponują ten aspekt oceny programów w szczególności.  

Executive MBA 

Organizator: Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej
Partnerzy: HEC School of Management Paris, London Business School, Norwegian School of Economics and Business Administration.

 • Początek programu: 1996 
 • Języki wykładowe: j. angielski
 • Ilość godzin: 752 
 • Czas trwania edycji: 4 semestry
 • Opłata za czesne: 13 900 EUR + 400 PLN opłata rekrutacyjna 
 • Początek kolejnej edycji: wrzesień 2010
 • Akredytacje: EPAS
 • Typ programu: Executive MBA

Program Master of Business Administration prowadzony jest zgodnie z najwyższej klasy standardami edukacji menedżerskiej. Wszystkie zajęcia są prowadzone w języku angielskim przez zagranicznych i polskich profesorów z międzynarodowym doświadczeniem. Studia adresowane są do wyższej i średniej kadry menedżerskiej. Oprócz dyplomu magisterskiego warunkiem uczestnictwa jest co najmniej trzyletni udokumentowany staż zawodowy. Zajęcia rozpoczynają się od nieobowiązkowych kursów zerowych: Business English i Matematyki. 

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej jest położona w samym sercu biznesowego, kulturalnego i turystycznego centrum Warszawy. Szkoła korzysta ze wsparcia licznych innych instytucji i firm. Wśród działających w Polsce firm, które dzielą się z nami swoimi doświadczeniami są: Accenture, Centertel, Deloitte, Hay Group, IBM, Hewitt, Oracle, PricewaterhouseCoopers, Procter&Gamble, SAP. Firmy te często współpracują z nami przy prezentowaniu studiów przypadków „na żywo”, pomagając zachować prawidłową równowagę pomiędzy teorią i praktyką. Szkoła od lat jest pełnoprawnym członkiem prestiżowej organizacji European Foundation for Management Development EFMD utworzonej przez wiodące europejskie szkoły zarządzania. 

Jednym ze stałych propozycji Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej jest Friday@Five, inicjatywa jednogodzinnych spotkań studentów i absolwentów z ciekawymi osobistościami ze środowiska biznesowego. Celem tych spotkań jest przedstawienie interesujących przypadków z bogatego doświadczenia w działalności gospodarczej zaproszonych gości. Studenci i absolwenci Szkoły mają okazję nie tylko poznać ciekawe osobistości z życia gospodarczego oraz ludzi sukcesu, ale także poznać ich punkt widzenia na temat czynników sprzyjających jak i hamujących działalność prowadzonych przez nich firm, zapytać, jakie cechy cenią najbardziej u swoich współpracowników, wysłuchać rad o kształtowaniu swojej przyszłej ścieżki kariery, dowiedzieć się, jakie możliwości rozwoju kariery zawodowej oferuje ich przedsiębiorstwo młodym absolwentom uczelni wyższych.

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej powstała w 1991 roku, w wyniku wspólnego przedsięwzięcia Politechniki Warszawskiej i trzech renomowanych szkół europejskich: HEC School of Management Paris – pierwszej szkoły biznesu w Europie wg Financial Times 2009, najbardziej prestiżowej szkoły biznesu we Francji, zaliczanej do grupy Grandes Ecoles; London Business School – pierwsza pozycja na świecie w rankingu Global MBA 2010 wg Financial Times; Norwegian School of Economics and Business Administration – najlepszej państwowej szkoły handlowej w Norwegii, z której rekrutuje się prof. Finn Kydland, laureat Nagrody Nobla 2004 w dziedzinie ekonomii, 34 miejsce w rankingu Financial Times European Masters In Management 2009

Oferuje: Executive MBA – program utworzony w 1996 roku – dwuletnie studia podyplomowe w języku angielskim realizowane w trybie weekendowym oraz International MBA – program istniejący od 1992 roku – to bardzo intensywne (1000 godzin) roczne, dzienne studia w języku angielskim. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku. W programie zajęć znajdują się warsztaty korporacyjne oraz praktyki realizowane w formie projektów biznesowych w przedsiębiorstwach. W 2006 r. oba programy otrzymały prestiżową międzynarodową akredytację dla programów EPAS (Programme Accreditation System) nadaną przez EFMD (European Foundation for Management Development), organizację skupiającą wiodące światowe szkoły biznesu. Akredytacja jest potwierdzeniem najwyższych, międzynarodowych standardów jakości realizacji programów. Prof. Witold Orłowski, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej zwraca uwagę, że jako jedyna w Polsce posiada międzynarodową akredytację EPAS dla programów MBA. 

Program studiów:

Program studiów MBA obejmuje dziesięć przedmiotów podstawowych: ekonomię, rachunkowość, finanse, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi, strategię, zarządzanie operacyjne, kontrolę zarządzania i systemy informacyjne, prawne aspekty działalności gospodarczej, oraz projekt końcowy, oraz trzy przedmioty uzupełniające: business english, matematykę, etykę i etykietę biznesu. Część merytoryczna programu zaczyna się od sesji integracyjnej. Zajęcia „team-bulding session” poprzez różnorodne elementy (gry integracyjne, śledzenie faz rozwoju zespołu, analiza ról w zespole) przygotowują studentów do efektywnej pracy w grupach, która jest bardzo ważnym elementem procesu dydaktycznego.  

Warsaw Executive Master  of Business Administration (WEMBA)

 • Organizator: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 • Partnerzy: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Uniwersytet Minnesoty (USA)
 • Początek programu: 1995 
 • Języki wykładowe: j. angielski
 • Ilość godzin: 750 
 • Czas trwania edycji: 4 semestry (18 miesięcy)
 • Opłata za czesne: 14 200 USD + 41 800 PLN 
 • Akredytacje: AACSB International, NCA
 • Typ programu: Executive MBA

Konstrukcja programu WEMBA opiera się na klasycznym amerykańskim programie MBA, wzbogaconym o przedmioty poruszające problematykę typową dla przedsiębiorstw gospodarek środkowoeuropejskich. Zajęcia dydaktyczne poprzedzone są sesją integracyjną z udziałem psychologów. Program zajęć obejmuje m. in. takie dziedziny wiedzy, jak: zarządzanie, ekonomia, prawo gospodarcze, etyka, analiza danych, teoria decyzji, rachunkowość, finanse, marketing, logistyka. Podczas trzech pierwszych semestrów słuchacze uczestniczą w 16 kursach. W czwartym – wybierają dodatkowo 3 wykłady specjalizacyjne, opracowują międzynarodowy projekt biznesowy i wyjeżdżają na sesję do Minnesoty. Uniwersytet Minnesoty – Carlson School of Management posiada akredytację AACSB International – The Association to Advance Collegiate Schools of Business oraz North Central Association of Colleges and Schools (NCA).

Wśród wielu programów MBA oferowanych na naszym rynku WEMBA – wspólne przedsięwzięcie Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Minnesoty – stwarza studentom niepowtarzalną okazję uczestniczenia w specyficznym ćwiczeniu, całkowicie odbiegającym od akademickiej rutyny. Studenci pracują nad projektami biznesowymi wspólnie ze studentami trzech innych programów Executive MBA, prowadzonych przez amerykańskiego partnera SGH w Chinach, Austrii i USA. Zwieńczeniem trwającej kilka miesięcy pracy w „wirtualnych zespołach” jest wspólna sesja w Minneapolis w stanie Minnesota (USA) podczas tzw. International Residency.

Wyjazd do Minnesoty i bogaty program kilkudniowej sesji, obejmujący wizyty w firmach, udział w zajęciach i imprezach integracyjnych, a także w uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom Uniwersytetu Minnesoty, to nie tylko pasjonująca przygoda, ale także szansa nawiązania cennych kontaktów na świecie. Jak nietrudno się domyślić, studenci z wielkim entuzjazmem odnoszą się do tej formy zajęć. Bardzo cenią sobie możliwość sprawdzenia się w pracy w międzynarodowych zespołach, których członkowie należą do tak odmiennych kręgów kulturowych.

WEMBA pielęgnuje zrodzony w USA zwyczaj utrzymywania kontaktów z absolwentami, swoistym bonusem jest Warszawskie Stowarzyszenie MBA (Warsaw MBA Association), które powstało w 1996 roku i służy m.in. utrzymywaniu kontaktów między absolwentami i studentami programu, promowaniu jego członków, pomaganiu w dalszym ich rozwoju. 

Canadian Executive MBA  (CEMBA)

 • Organizator: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 • Partnerzy: University of Quebec at Montreal (UQAM)
 • Początek programu: 1995 
 • Języki wykładowe: j. angielski – 100%
 • Ilość godzin: 576 
 • Czas trwania edycji: 16 miesięcy
 • Opłata za czesne: 27 000 PLN + 9000 USD 
 • Akredytacje: EPAS
 • Typ programu: Executive MBA 

Czym jest dzisiaj CEMBA? Połączeniem północno-amerykańskiego know-how w zakresie zarządzania z polskimi menedżerami, którzy tego zarządzania uczą się od Kanadyjczyków już od 15 lat. CEMBA zapewnia wspaniałą intelektualną przygodę w języku angielskim tym, którzy pracują i jednocześnie chcą wiedzieć i potrafić więcej w dziedzinie zarządzania, finansów, strategii i marketingu, lepiej czuć na międzynarodowych rynkach, pragną sukcesu swojej firmy oraz swoich współpracowników.  Przymiotnik „Canadian” nie jest przypadkowy. To kanadyjski program MBA, realizowany w Polsce we współpracy z Ecole des Sciences et Gestion – University of Quebec at Montreal (ESG-UQAM) z Kanady. Montrealski ESG-UQAM wyróżniony jest akredytacją EQUIS (European Quality Improvement System). Sam program CEMBA w kwietniu 2009 r. otrzymał międzynarodową akredytację EPAS (EFMD Program Accreditation System). Obie akredytacje nadawane są przez European Foundation for Management Development z Brukseli.

Słuchacze, choć studiują w SGH, są studentami kanadyjskimi, zarejestrowanymi na uniwersytecie UQAM. Po zakończeniu studiów otrzymują tytuł i dyplom MBA z tego uniwersytetu. Absolwenci CEMBA otrzymują ponadto dyplom ukończenia studiów specjalnych SGH. Program studiów CEMBA wykazuje wielką elastyczność tematyczną w gwałtownie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i gospodarczym. Na przykład w okresie światowego kryzysu finansowego zostały wprowadzone do przedmiotów finansowych zagadnienia ukierunkowane na rozwiązywanie pojawiających się problemów biznesowych wynikających z tego kryzysu. Zajęcia są bardziej interaktywne. Składają się na nie zarówno wykłady, jak i zajęcia symulacyjne, studia przypadków, dyskusje grupowe i prezentacje. 

Studia głównie przeznaczone są dla osób, które mają już teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie, jaką się zajmują, ale pragną poznać narzędzia z różnych obszarów zarządzania, które pozwalają łatwiej poruszać się i rozpoznawać wszystkie aspekty działalności, a w efekcie szybciej awansować na drabinie takich menedżerskich pozycji. Ważnym atutem programu jest nauka prowadzona wyłącznie w języku angielskim, pogłębiona o fachowe słownictwo, co stanowi istotny warunek sukcesu na rynkach międzynarodowych. 

Studiowanie w CEMBA nie jest „dalszą drogą edukacyjną”, ale umożliwia rozszerzenie wiedzy menedżerskiej, daje spojrzenie na firmę z punktu widzenia zarządzania jej zasobami, finansami, strategią itd. O przyjęcie do CEMBA mogą ubiegać się osoby, które legitymują się wykształceniem wyższym, posiadają spore doświadczenie zawodowe (pracują co najmniej 4-5 lat na stanowiskach menedżerskich), doskonale znają język angielski, mają silną motywację, nie boją się ciężkiej pracy, udowodnią potrzebą podjęcia tego typu studiów (poprzez listy referencyjne, list motywacyjny, podczas rozmowy kwalifikacyjnej). 

Program zawiera 5 modułów tematycznych: Menedżerowie i firma, Marketing i zarządzanie finansami, Zarządzanie produkcją dóbr i usług, Planowanie i zarządzanie strategiczne, Zarządzanie międzynarodowe.  Wykładowcami są w około 70 procentach profesorowie uniwersytetów kanadyjskich, w tym głównie z UQAM, University of Manitoba, St. Francis Xavier University, University of Windsor oraz profesorowie z Wielkiej Brytanii i USA. Wykładają również pracownicy SGH, którzy odbyli szkolenia na uniwersytetach kanadyjskich.
Absolwenci założyli w 2004 r. Stowarzyszenie CEMBA Alumni Association.  

Executive MBA – Akademia  Leona Koźmińskiego

 • Organizator: Akademia Leona Koźmińskiego
 • Początek programu: 1989 
 • Języki wykładowe: j. polski – 80%; j. angielski – 20%
 • Ilość godzin: 570 
 • Czas trwania edycji: 4 semestry
 • Akredytacje: EQUIS, AMBA 
 • Typ programu: Executive MBA 

Celem studiów jest dostarczenie słuchaczom nowoczesnej wiedzy z szeroko rozumianej dziedziny zarządzania, która stanowi podstawę do rozwoju praktycznych umiejętności menedżerskich: analizy i metody rozwiązywania problemów firmy, formułowania strategii rozwojowych, sprawnego podejmowania decyzji, skutecznego negocjowania, komunikowania się oraz współdziałania z innymi. 
Akademia Leona Koźmińskiego jest jedyną polską uczelnią, która znalazła się w rankingu „Financial Times”. Zgodnie z rankingiem jest najlepszą uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej, zajmuje 26 miejsce w Europie. Program Executive MBA znalazł się na 91 miejscu wśród wszystkich programów MBA na świecie.

Założenia programu wywodzą się historycznie z pionierskiego programu Master of Business Administration, prowadzonego w latach 1989-2001 przez Międzynarodową Szkołę Zarządzania – założycielkę Akademii Leona Koźmińskiego. Dotychczasowa liczba absolwentów przekroczyła 800 osób. W 1995 r. program MBA został uznany za odpowiadający międzynarodowym standardom i otrzymał akredytację „Forum”. W 2003 akredytacja ta została przedłużona po raz trzeci.  

Executive MBA – Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 • Organizator: Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Partnerzy: St. Gallen Business School (Szwajcaria); Stockholm University School of Business (Szwecja); Suffolk University Sawyer Business School (USA); Grand Valley State University (USA); ESC Clermont Graduate School of Management (Francja); University of Johannesburg (RPA); University of California (UCLA), Los Angeles (USA)
 • Początek programu: 1994 
 • Języki wykładowe: j. polski – 70%, j. angielski – 30% 
 • Ilość godzin: 700 
 • Czas trwania edycji: 5 semestrów
 • Opłata za czesne: 7 500 EUR 
 • Typ programu: Executive MBA 

MBA Executive to pierwszy w Polsce południowej intensywny, międzynarodowy program z zarządzania i biznesu. Program studiów MBA został ułożony z myślą o potrzebach osób zajmujących stanowiska kierownicze tak, aby zdobywana przez nich na studiach MBA wiedza była przydatna do niestandardowego rozwiązywania problemów, umożliwiła szybsze rozpoznanie sytuacji decyzyjnych i uwzględniała różnorodność możliwych rozwiązań w zarządzaniu przedsiębiorstwem. 

To pierwszy w Polsce południowej intensywny, międzynarodowy program z zarządzania i biznesu. Program studiów MBA został ułożony z myślą o potrzebach osób zajmujących stanowiska kierownicze tak, aby zdobywana przez nich na studiach MBA wiedza była przydatna do niestandardowego rozwiązywania problemów, umożliwiła szybsze rozpoznanie sytuacji decyzyjnych i uwzględniała różnorodność rozwiązań w zarządzaniu przedsiębiorstwem. 

Szkoła partnerska: 

Stockholm University School of Business – to Szkoła Biznesu, która jest częścią największego uniwersytetu w Szwecji – Stockholm University. W ramach szkoły funkcjonuje Stockholm International Business Institute (SIBI) – instytut, który aktywnie współpracuje z instytucjami publicznymi i biznesowymi, realizuje indywidualne projekty badawcze oraz kształci profesjonalne kadry menedżerów. Stockholm University pośród 34 uniwersytetów szwedzkich plasuje się na 7 miejscu. W rankingu 500 najlepszych uniwersytetów europejskich Uniwersytet ze Sztokholmu znajduje się na 94 pozycji (natomiast wśród 4000 najlepszych uniwersytetów na świecie zajmuje 258 miejsce). 

Studia Executive MBA trwają 5 semestrów. W trakcie pierwszych 4 semestrów odbywają się zajęcia, podzielone na bloki tematyczne. Natomiast 5 semestr w całości poświęcony jest pisaniu pracy dyplomowej. Studia obejmują 700 godzin (500 godzin zajęć + 200 godzin pracy własnej projektowej), z czego minimum 30% jest realizowanych w języku angielskim. W języku angielskim przeprowadzana jest również część zaliczeń i testów końcowych oraz przygotowywana i broniona praca dyplomowa. 

Forma zajęć obejmuje: wykłady, ćwiczenia, case study, gry decyzyjne i symulacyjne, zajęcia wyjazdowe (w tym wyjazd integracyjno – szkoleniowy) w Polsce i Szwecji, zwiedzanie przedsiębiorstw (prezentacje przedsiębiorstwa).

Artykuł pochodzi z Informatora Studia po Dyplomie