Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Osiem przykazań efektywnej nauki Drukuj Poleć znajomemu
8 przykazań efektywnej naukiDo matury zostało już niewiele czasu, dlatego – każdy kolejny dzień jest cenny. Nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś nauki wciąż masz szansę na pełne opanowanie materiału. Jak to zrobić? To proste, wystarczy poznać najlepszy przepis na efektywną naukę.

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Oto 8 przykazań, których każdy maturzysta powinien przestrzegać.

Krok 1: Zadbaj o otoczenie

Paradoksalnie, zacząć należy nie od porządkowania notatek czy selekcji najważniejszych informacji, a od... sprzątnięcia bałaganu z biurka. Nawet jeśli wydaje ci się, że to najmniej istotna kwestia, nie ma nic bardziej rozpraszającego niż bałagan wokół miejsca nauki. Dzięki uporządkowaniu materiałów będziesz mógł skupić się tylko i wyłącznie na nauce. Nie będziesz jej co chwila przerywał w poszukiwaniu ołówka, długopisu czy książki. Pamiętaj, że najlepszym miejscem na naukę jest biurko albo stolik. Lepiej zrezygnować z wygodnej sofy. Jeżeli wybierzesz kanapę zamiast nauki z pewnością wyjdzie relaks. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie i cyrkulację powietrza. Niby oczywiste, a ile razy zdarzyło ci się ślęczeć nad podręcznikiem w półcieniu?

Krok 2: Zaplanuj działania

Zaznacz w kalendarzu dni poszczególnych egzaminów. Oblicz ile dni pozostało ci do każdego z nich i rozplanuj naukę tak, aby na żaden przedmiot nie zabrakło czasu. Podziel podręcznik na części. Każdego dnia będziesz mógł realizować z góry określoną ilość materiału. To mobilizuje. A przy okazji można łatwo skontrolować postępy w nauce.

Krok 3: Notatki

Czas na właściwą część przygotowania do egzaminu – naukę. Podczas czytania podręcznika koniecznie podkreślaj najważniejsze fragmenty tekstu. Po każdym rozdziale rób notatki. Nie chodzi o streszczanie przeczytanego materiału, a o uporządkowanie zdobytej wiedzy. Pomocą mogą służyć popularne mapy myśli, które pobudzają wyobraźnię. Korzystaj ze skrótów myślowych, używaj słów-kluczy. Pamiętaj: dobre notatki to maximum treści i minimum słów. Dlatego wyznacz sobie limit: informacje z każdego rozdziału zapisuj na jednej stronie A4. To zmobilizuje cię do kondensowania informacji.

Krok 4: Zapamiętuj z głową

Nie wkuwaj wszystkiego bezmyślnie! Po pierwsze: dokonuj selekcji informacji, po drugie: wybierz najlepszą dla siebie technikę zapamiętywania. Mnemotechniki, czyli sposoby ułatwiające zapamiętywanie informacji, mogą być powiązane np. ze zmysłem wzroku albo słuchu. Mając do zapamiętania trudny wyraz obcojęzyczny możesz pomyśleć o zbitce polskich wyrazów, która brzmi podobnie. Jeżeli musisz nauczyć się ciągu wyrazów w określonej kolejności możesz zastosować znaną od lat technikę, która polega na wymyśleniu zdania, w którym każdy wyraz rozpoczyna się odpowiednia literą. Kto z nas nie uczył się nazw Układu Słonecznego za pomocą wierszyka Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek?

Krok 5: Ciekawość to pierwszy stopień do… wiedzy

Zdecydowanie najprzyjemniej uczy nam się przedmiotów, które rozumiemy, a przez to – lubimy. Ta zasada tyczy się wszystkich dziedzin nauki i każdego typu wiedzy, jaką chcemy nabyć (na datach i słowach zaczynając, a na wzorach matematycznych kończąc). Dlatego też, gdy zaczną kleić Ci się powieki, a w głowie będziesz sobie powtarzać ale to nudne spróbuj innej drogi. Sprawdź w internecie jakie jest zastosowanie w zyciu pozornie niepotrzebnego równania matematycznego. Twoim celem powinno być znalezienie takiej informacji o danym zjawisku, które sprawi, że zacznie Cię ono ciekawić!

Krok 6: Powtarzaj w towarzystwie

Już starożytni wiedzieli, że powtarzanie jest matką nauki. Warto wziąć sobie do serca ich mądrości. Temperament przeciętnego studenta nie pozwala mu jednak na kilkakrotne czytanie tych samych notatek. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest powtarzanie w towarzystwie. W przyjemny sposób można utrwalić zdobytą wiedzę, a przy okazji wymienić się wszelkimi wątpliwościami. Kto wie, być może na egzaminie padnie akurat to pytanie, które zada ci towarzysz nauki?

Krok 7: Woda to zdrowie

Aby uczyć się efektywniej - pij dużo, czystej wody. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego. Ubytek już 10% wody z ciała powoduje przewlekłe bóle głowy, kłopoty z oddychaniem – co przekłada się na trudności z koncentracją i obniżoną efektywnością wykonywanej pracy. Dobra jest też zielona herbata zawierająca niewielkie ilości lecz w proporcjonalnym udziale witaminy, składniki mineralne oraz odrobinę kofeiny. Bardzo zdrowe i godne polecenia są też soki owocowe i owocowo-warzywne.

Krok 8: Zrelaksuj się

Pamiętaj, że stres nie pomaga w przyswajaniu wiedzy. Jeżeli co 15 minut nerwowo patrzysz na zegarek, martwiąc się, że nie zdążysz z nauką, lepiej w ogóle z niej zrezygnuj. W czasie nauki nie możesz się niczym rozpraszać. Naucz się „odpływać myślami” tylko w wyznaczonych przez siebie momentach. Podczas nauki rób regularne przerwy. Na przykład 15 minut po każdej godzinie. Połóż się na chwilę, przejdź się po pokoju, albo wyjdź na krótki spacer. Daj odpocząć swojemu umysłowi i ciału. Nie zapomnij też o relaksującym wpływie snu. Dzięki niemu poprawi się twoja koncentracja, a zapał do nauki nie opadnie za szybko. W czasie snu mózg porządkuje przyswojone w dzień informacje. Dzięki temu wiadomości, które w nocy kompletnie do ciebie nie docierały, rano na pewno przypomnisz sobie z łatwością, a egzamin zdasz śpiewająco!

   
 Co jeszcze zrobić, aby uczyć się efektywniej? Oto zapytaliśmy Pana Dariusza Konarzewskiego, eksperta w dziedzinie komunikacji interpersonalnej i efektywnej nauki z firmy Neuronova. W 2005 roku został Mistrzem Polski w szybkim czytaniu. W przeciągu minuty potrafi przyswoić 145 razy więcej słów niż przeciętny człowiek (jego tempo czytania to 29 205 słów na minutę). Jeśli chcecie dowiedzieć się jak to się robi, obejrzyjcie wywiad: