Świat mówi w 7 tysiącach języków Drukuj Poleć znajomemu

 Coraz powszechniejsze wykorzystanie języka angielskiego trzeba postrzegać w znacznie szerszym kontekście, w którym restrukturyzacji podlega cały system języków na świecie. Liczba języków na świecie spada przez cały okres nowożytny, co więcej, być może spadek ten nabiera dziś prędkości. Rozprzestrzenianie się globalnego języka angielskiego nie jest bezpośrednią przyczyną zagrożenia języków.

Tendencja ograniczająca zróżnicowanie językowe zaczęła się jeszcze przed wzrostem popularności angielskiego w roli globalnej lingua franca. Angielski ma największy wpływ na języki narodowe, stojące wyżej w "łańcuchu pokarmowym" języków.

Ethnologue, będący jednym z najszerszych słowników języków świata, wymienia ich obecnie blisko 7 tys. Należy zwrócić uwagę, że są one wyjątkowo nierównomiernie rozłożone, a wiodąca dwunastka obejmuje 50% ludności świata.

   
   
 Tendencje odnoszące się do liczby native speakerów najbardziej powszechnych języków świata, wyrażone jako procent ludności świata nimi się posługujących 

Chociaż większością języków świata władają bardzo niewielkie wspólnoty, to większością języków najpowszechniej używanymi, w tym chińskim, angielskim i innymi językami europejskimi, włada coraz mniejszy odsetek ludności świata. Pod względem rankingu liczby native speakerów, pozycja języka angielskiego w tabelach "światowej ligi" spada. 50 lat temu zajmował niekwestionowaną drugą lokatę, za mandaryńskim. Chociaż podanie przybliżonej liczby osób porozumiewających się jednym z wielkich języków jest zaskakująco trudne, wydaje się możliwe, że liczba osób władających językami hiszpańskim, hindi urdu i angielskim jako językami pierwszymi, jest z grubsza podobna. Niektórzy komentatorzy sugerują, że język angielski spadł na czwartą pozycję, a i tej - w połowie wieku - zagrozi arabski.

   
   
  Liczba języków na świecie spada w całym okresie nowożytnym (na podst. różnych źródeł) 

CHIŃSKI

Chiński może mieć więcej native speakerów niż jakikolwiek inny język, lecz pośród wszystkich języków świata, to właśnie w jego profilu wiekowym występują największe różnice. Ponadto w Chinach ma miejsce znaczne przesunięcie językowe - odejście od głównych dialektów ku Putongua (mandaryńskiemu). Mandaryński cieszy się obecnie popularnością jako język obcy, a kilka państw w Azji Południowo-Wschodniej wyrabia sobie na powrót chińskojęzyczne "listy uwierzytelniające".

HISZPAŃSKI

Hiszpański pod względem bazy native speakerów mniej więcej dorównuje angielskiemu i może go prześcignąć. W niektórych częściach USA, hiszpański stanowi wyzwanie dla angielskiego, gdzie wiele mniejszych miast zamieszkałych jest przez ludność w przeważającej mierze hiszpańskojęzyczną. Język ten wzrasta również pod względem znaczenia ekonomicznego zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak w USA. Hiszpania aktywnie promuje się jako globalne źródło autorytetu w dziedzinie języka hiszpańskiego.

ARABSKI

Arabski rośnie pod względem demografii szybciej niż jakikolwiek inny język na świecie. Jednak nawet w 2050 r. będzie mieć bardzo młody profil wiekowy. Dorastające obecnie pokolenie, posługujące się arabskim, określi jego przyszłość w roli języka światowego. Istnieje szansa, że mówiony arabski nabierze bardziej ponadnarodowej standardowej formy, ponieważ Al-Jazeera i podobne telewizje międzynarodowe stwarzają model będący równoważnikiem dla "BBC English".

Fragment Raportu Davida Graddola "English Next"