Matura 2009 w województwach Drukuj Poleć znajomemu

Matura 2009 w województwachTegoroczna zdawalność matury w całym kraju wyniosła 78%, przy czym maturzyści 2009 osiągnęli lepszy wynik – 81%. A jak rozkładają się wyniki w poszczególnych województwach? Najlepiej z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie z województwa małopolskiego, gdzie zdało go ponad 83% maturzystów. Na drugim miejscu znalazło się Podkarpacie z wynikiem 82,12%, na trzecim Lubelszczyzna, na której pozytywny wynik z matury uzyskało 82,05% uczniów. Najsłabiej matura poszła w Lubuskiem, oblało ją tam aż 22,7 proc. zdających.

Spośród 42.728 zdających egzamin dojrzałości w województwie łódzkim zdało go 32.091 uczniów, co daje 80,5% wszystkich podchodzących do matury. Osoby, które chciały poprawić wyniki z lat ubiegłych mieli zdawalność na poziomie 40%. Ogólnie matury nie zdała co piąta osoba, która przystąpiła do tego egzaminu.

Uczniowie, którzy kończyli liceum ogólnokształcące są zdecydowanymi liderami pod względem pozytywnych wyników z matury – osiągnęli 88,9%. Najgorzej wypadali słuchacze techników uzupełniających – zdało 26,5%. Najtrudniejszym przedmiotem po raz kolejny okazała się matematyka. Zdało ją 77% abiturientów. Co piąty maturzysta nie poradził sobie z zadaniami z biologii. Oprócz tych przedmiotów najwięcej osób poległo na informatyce - zdało 82%, fizyce – zdało 78% oraz historii sztuki – zdało 80%.

Z województwa lubelskiego maturę zdało 82,05% maturzystów. To wynik lepszy od średniej krajowej, ale nieco gorszy niż przed rokiem.

- Jest naprawdę dobrze – mówiła lokalnym mediom Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Z 25 383 uczniów, którzy przystąpili do matury w woj. lubelskim, zdało 20 827 osób, czyli 82,05 proc. A rok temu rok temu maturę zdało u nas 82,6 proc. osób, czyli podobnie, jak teraz.

W całym regionie dobrze poszła rozszerzona matura. - Wybierają ją uczniowie, którzy idą na studia - tłumaczy Renata Janicka. - Zależy im na wyniku, który mają na świadectwie. Dlatego przykładają się do nauki.

Poziom rozszerzony z polskiego i angielskiego zaliczyli w lubelskim wszyscy. Rozszerzoną biologię, niemiecki, geografię i matematykę zdało 99% uczniów. Nauczycieli cieszy zwłaszcza ten ostatni wynik, oczywiście w kontekście obowiązkowej matematyki już dla wszystkich od przyszłego roku.

Z największych miast regionu najlepiej wypadli uczniowie z Zamościa, najgorzej z Chełma – ale trzeba mieć świadomość, że są to wyniki średnie, bo np. w chełmskim II LO z 317 uczniów maturę zdało 301. -  U nas egzaminu nie zaliczył zaledwie jeden absolwent - mówi Wiesława Zarek, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Chełmie.

Tylko jednemu uczniowi nie poszło w lubelskim II LO, które w tegorocznym rankingu Perspektyw jest najlepszą szkołą ponadgimnazjalną na Lubelszczyźnie. - Każdemu może się powinąć noga - zaznacza Ryszard Kowal, dyrektor II LO. - Szansa na poprawkę będzie już w sierpniu.

Lubuskie wypadło najsłabiej w okręgu wielkopolskiej OKE - maturę zdało 77,3% uczniów, w woj. wielkopolskim 78,7% , a w zachodniopomorskim 79,4% tegorocznych maturzystów.

Maturę zdało prawie 90% absolwentów ogólniaków, 40% uczniów liceów profilowanych oblało. Kiepsko poszło też absolwentom techników – 35% nie zdało egzaminu.

Na tle kraju dobrze wypadli tylko uczniowie ogólniaków - w tych szkołach w lubuskim zdało o 3 proc. więcej niż średnio w Polsce. Ale już w technikach i liceach profilowanych zdało o pięć proc. mniej uczniów niż w kraju.
 
- Ciągle w naszym województwie jest zła struktura szkół ponadgimnazjalnych. U nas w szkołach, kończących się maturą uczy się 80 proc. młodzieży. W innych województwach od 70 do 75% – komentuje wyniki Roman Sondej, lubuski kurator oświaty.

Lubuskim maturzystom najsłabiej poszły egzaminy z biologii, matematyki wiedzy o społeczeństwie - z każdego z tych przedmiotów oblało prawie 15% maturzystów. Nie najlepiej poszło też z fizyki i języka angielskiego - tu poległo prawie 12% piszących egzaminy.

Całkiem nieźle wypadł egzamin z języka polskiego zdało 94% lubuskich maturzystów. Nieźle poszło też tym, którzy jako przedmiot obowiązkowy wybrali historię oraz geografię - zdało odpowiednio 96, 7% i 94,8%.

Tegoroczną maturę zdało 80.5% uczniów z Wrocławia. Na Dolnym Śląsku wyniki są nieco gorsze - świadectwo dojrzałości otrzyma 79.3% zdających.

Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu mówi, że to był rok spokojnego egzaminu. - Jest nieco lepiej niż w ubiegłym roku, ale niewiele lepiej. W 2008 roku maturę na Dolnym Śląsku zdało nieco ponad 77 proc. uczniów, a w tym ponad 79. Tego można się było spodziewać. Poziom się ustabilizował, choć na pewno oczekiwalibyśmy większego rozwoju. Cieszą natomiast bardzo dobre wyniki tych uczniów, którzy wybrali na egzaminie poziom rozszerzony. Widać, że wiedzieli, co robią - dodaje.

Na Dolnym Śląsku dwa razy więcej uczniów niż w Polsce wybrało na maturze fizykę na poziomie rozszerzonym.

- To świadczy o tym, że uczniowie myślą o studiach na uczelniach technicznych, między innymi na politechnice - uważa Wojciech Małecki. - Okazuje się, że poziom można podnieść nie tylko biczem czy dwójami, ale również dzięki perspektywie studiów na cenionej uczelni.

Na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny do egzaminu  przystąpiło po raz pierwszy 34068 zdających. Pomyślnie złożyło egzamin pisemny na poziomie podstawowym 95,0% osób zdających, a na poziomie rozszerzonym 99,3 %. Oba wskaźniki są wyższe od ubiegłorocznych. Razem na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny egzamin zdało 95,4% absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystępujących do egzaminu po raz pierwszy. 

Wszystko wskazuje na to, że egzamin maturalny we włocławskich szkołach wypadł lepiej niż w ubiegłym roku. Do egzaminu maturalnego przystąpiły 2162 osoby. Definitywnie nie zdało 99 osób, do poprawek podejdzie ok. 300 osób. Te wyniki wskazują, że ostateczny efekt egzaminu maturalnego będzie lepszy niż ubiegłoroczny (wówczas do matury przystąpiło 2300 osób, z czego nie zdało 441).

O wchodzącym do szkół średnich niżu demograficznym świadczyć może porównanie z rokiem ubiegłym: w tym roku maturę zdawało ok. 120 osób mniej (czyli cztery oddziały).

zdawalność matury 2009 w województwach

Matura 2009 w województwach