UJ i UW - SUPERbrandy polskiej edukacji Drukuj Poleć znajomemu

UJ i UW - SUPERbrandy polskiej edukacjiTop of the top i creme de la creme polskiego szkolnictwa wyższego. Od początku istnienia naszego rankingu na samym szczycie, zamieniają się tylko miejscami. Najlepiej rozpoznawani w świecie, klasyfikowani w prestiżowych rankingach - Jiao Tong University w Szanghaju i Times Higher Education. W tym roku po raz kolejny różnica między nimi jest tak minimalna - wynosi zaledwie 1 promil! - że Kapituła rozważała przyznanie im I miejsca ex aequo, jednak zabrania tego regulamin rankingu.

Mija 10 lat od pierwszego "starcia" tych uczelni w naszym rankingu, a oni trwają na szczycie, wyznaczając kierunek zmian koniecznych do tego, aby polskie szkolnictwo stało się prawdziwie konkurencyjne w zglobalizowanym świecie. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski są zawsze blisko siebie, duży krok przed pozostałymi konkurentami.

Kilka lat temu ówczesny rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, odbierając dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w naszym rankingu, zażartował, że różnica między uczelniami wynikła chyba tylko z tego, że organizatorzy zastosowali dodatkowe kryterium: to, czy rektor jest grzybiarzem. On jest, więc zwyciężył UJ...

Remis na 10-lecie

Pierwszy, historyczny już ranking w roku 2000: zwycięża Uniwersytet Jagielloński. To dobry prezent na 600-lecie odnowienia krakowskiej Alma Mater. - Nasz dyplom jest przepustką otwierającą ścieżki do kariery - podkreślał w wywiadzie dla Perspektyw rektor Franciszek Ziejka. - W Polsce i w całej Europie. Drugi w zestawieniu Uniwersytet Warszawski ma wskaźnik rankingowy 67 (dla UJ ta wartość wynosi 100), zatem różnica jest znacząca. W kolejnych latach wskaźniki obu uczelni będą bardzo podobne (np. w roku 2005 zwycięski wówczas UW miał wskaźnik 100, a UJ - 99,97). Dwie najlepsze polskie uczelnie idą "łeb w łeb", natomiast uczelnia zajmująca trzecie miejsce ma już zdecydowanie niższy wskaźnik rankingowy.
W dziesięcioletniej historii naszego rankingu w rywalizacji UJ i UW mamy remis - pięć zwycięstw po każdej stronie, co dobrze oddaje rangę obu uczelni i czyni z nich bezwzględnych liderów polskiego szkolnictwa wyższego. Nie zdarzyło się, aby ich pozycja była zagrożona.

Ambasadorowie

W światowych rankingach także tylko oni się liczą. W rankingu szanghajskim w 2008 r. wśród pierwszych 500 uczelni są jedynie dwa polskie uniwersytety - w grupie sklasyfikowanej wspólnie na pozycjach 305-402 znajdują się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Podobnie było w latach 2007 i 2006.

W rankingu Times Higher Education w roku 2007 UJ zajął pozycję 331., a UW - 345. Oprócz nich nasz kraj reprezentują jeszcze tylko Politechnika Warszawska (371.) oraz Uniwersytet Łódzki (480.)

CHE - Niemieckie Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego przygotowało w 2007 roku Ranking of Excellent European Graduate Programmes w zakresie biologii, chemii, fizyki i matematyki.

W Excellence Group nie znalazła się żadna polska uczelnia, natomiast w Top Group są cztery szkoły wyższe z naszego kraju: Uniwersytet Warszawski w zakresie matematyki, fizyki i chemii, Uniwersytet Jagielloński w zakresie fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w zakresie chemii oraz Uniwersytet Wrocławski w zakresie chemii.
Obecność liderów naszego rankingu w prestiżowych zagranicznych zestawieniach potwierdza ich rangę, zarazem jednak pokazuje, że są one klasą dla siebie i w kraju wciąż nie mają realnej konkurencji.

Kandydaci głosują maturami

Ponad 45 tys. chętnych na Uniwersytet Warszawski i ponad 30 tys. na Uniwersytet Jagielloński - tylu było kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w ubiegłym roku. Młodzi ludzie wybierają UW i UJ ze względu na ich renomę, prestiż, wartość dyplomu. - Dobrze jest móc pokazać przyszłemu pracodawcy dyplom ukończenia studiów na UW - prestiż uczelni robi wrażenie. Jakość kadry naukowej, tradycja, kontakty międzynarodowe - to wszystko ma znaczenie dla wielu potencjalnych studentów. To przecież nie przypadek, że na UW studiuje mnóstwo osób, którym teoretycznie bliżej na inne uczelnie. Znaczącą rolę ma również pomoc, jaką student Uniwersytetu uzyskuje w czasie studiów - to pozwala rozwinąć skrzydła. I w ogóle przyjemnie jest móc powiedzieć: Tak, studiuję na Uniwersytecie Warszawskim, bo to "marka" - mówi Justyna Grzymała, studentka IV roku z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW.

 - Wybrałam Uniwersytet Jagielloński, bo jest to najlepsza i najstarsza uczelnia w Polsce, studia tu dają nie tylko możliwość rozwoju intelektualnego, ale i zwiększają szansę na znalezienie dobrej pracy po ich ukończeniu - podkreśla Ewa Całus, studentka III roku prawa. - Mam tu okazję stykać się z ludźmi z całej Polski i wielu krajów Europy, ilość kandydatów na poszczególne kierunki pokazuje jak wiele osób chciałoby posiadać indeks tej renomowanej uczelni. Trzeba przyznać, że studia tu wymagają wysiłku, który jednak przynosi satysfakcję oraz jest inwestycją na całe życie.

Wśród olbrzymiej liczby kierunków i specjalności na UJ i UW porównywalna jest interdyscyplinarna oferta dydaktyczna obu uczelni, odpowiadająca zapotrzebowaniu na wszechstronne wykształcenie oraz dająca wyjątkową możliwość studiowania samodzielnym, twórczym i odpowiedzialnym studentom. To studia międzywydziałowe, czasem określane mianem makrokierunków.

Fizycy rządzą!

Obie uczelnie przyciągają też zagranicznych studentów i doktorantów przyjeżdżających na conajmniej na jeden semestr w ramach międzynarodowych programów wymiany. Na UJ jest ich 947, na UW - 1478. Co równie ważne, w obu tych uczelniach nie ma "przepaści" między liczbą wyjeżdżających i przyjeżdżających, co także dowodzi, że są rozpoznawane i cenione w świecie.
Jest jeszcze jedna cecha, która łączy UW i UJ - obiema uczelniami rządzą dziś fizycy. Przypadek?
Pierwsze dziesięciolecie naszego rankingu UJ i UW kończą remisem, który dobrze oddaje ich klasę i możliwości. Czekamy na kolejne "starcia" naszych gigantów!

     
 
Uniwersytet Jagielloński
Rok założenia: 1364
Liczba kierunków: 48
Liczba specjalności: 93
Liczba studentów (łącznie z Collegium Medicum) 46 545
Liczba studentów cudzoziemców: 1244
www.uj.edu.pl
 
Uniwersytet Warszawski
Rok założenia: 1816
Liczba kierunków: 85
Liczba specjalności: 276
Liczba studentów: 55 973
Liczba studentów cudzoziemców: 782
www.uw.edu.pl