Dla tych, którzy chcą się dostać Drukuj Poleć znajomemu

Dla tych, którzy chcą się dostaćW Wielkiej Brytanii jest ponad 150 szkół wyższych. Tylko te z pierwszych dziesiątek rankingów mają naprawdę wysokie wymagania. Na resztę dostać się jest czasem nawet łatwiej, niż na podobne uczelnie w Polsce.

Pewną regułą jest, że każde miasto z prestiżowym uniwersytetem ma też gorszą uczelnię. I tak obok cieszącego się znakomitą renomą University of Leeds znajdziemy Leeds Metropolitan University, obok University of Manchester jest Manchester Metropolitan University, zaś Oxford University za swojego mniej znanego sąsiada ma Oxford Brookes University. Należy jednak pamiętać, że "gorsze" wcale nie musi oznaczać "złe".

Przeciętna szkoła, świetny kierunek

Dość często wydziały szkół wyższych, które kiepsko wypadają w rankingach zbiorczych, w zestawieniach specjalistycznych zajmują bardzo wysokie miejsca. Tak jest z University of Salford czy University of the West England z Bristolu, które osiągają dość wysokie pozycje w zestawieniach kierunków związanych z mediami. Podobnie jest z kierunkiem Art and Design na University Wales Institute Cardiff czy na Manchester Metropolitan University.

Aplikacja na uniwersytety-średniaki ma też inne plusy. Takie uczelnie są z definicji bardziej liberalne, niż te z pierwszych miejsc rankingów i dzięki temu mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy naukę chcieliby połączyć z uprawianiem sportu albo pracą zawodową. Wiele z mniej znanych uczelni, zabiegając o studentów, oferuje też niespotykane gdzie indziej kierunki, jak np. Computer Games na University of Derby. Trzeba jednak pamiętać, że intrygująca, dobrze brzmiąca nazwa nie zawsze oznacza rynkową przydatność danego wykształcenia czy jego wysoką wartość merytoryczną. Tak jest choćby z parapsychologią na Coventry University.

Jednym z ciekawych przykładów słabszych uczelni, które wcale nie są złe, jest Bath Spa University. W rankingach wypada dużo gorzej niż University of Bath, natomiast warto tu studiować wspomniane już kierunki artystyczne. Podobnie sytuacja wygląda w Birmingham, gdzie na mniej prestiżowym Birmingham City University można poznawać wszelkie aspekty związane z produkcją filmową i obróbką dźwięku. Dla tych, którzy chcieliby zgłębiać kierunki sportowe, interesująca wydaje się oferta University of the West England w Bristolu oraz Cantenbury Christ Church University, gdzie studia nad wszelkimi aspektami treningu sportowego można łączyć nawet z teologią czy geografią.

Londyn lepszy i gorszy

Dobrym przykładem na ogromne zróżnicowanie oferty akademickiej Wielkiej Brytanii jest jej stolica, gdzie obok tak prestiżowych szkół jak King's College i University College of London znaleźć można sporo słabszych uczelni.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich szkół wyższych spoza topowej trzydziestki jest London Metropolitan University. To największy uniwersytet w stolicy Zjednoczonego Królestwa, na którym studiuje ok. 34 tys. osób. Cieszy się on opinią uczelni dla przeciętniaków. To prawdziwa mekka dla obcokrajowców - prawie jedna czwarta tamtejszych studentów pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. London Met jest też dość hojny jeśli chodzi o przeróżne stypendia.

Na koniec należy pamiętać o praktycznej stronie aplikacji na gorsze uniwersytety. Wiele uczelni z dołu rankingów nie ma aż tak dobrych lokalizacji, jak te z pierwszych miejsc. Ważne więc, byś przed wysłaniem aplikacji sprawdził położenie szkoły. Inaczej może spotkać cię przykra konieczność mozolnych dojazdów do kampusu.

Ola Kłosińska