Oxbridge: dla hardkorowców Drukuj Poleć znajomemu

OxbridgeUniwersity of Oxford i Cambridge University, często funkcjonujące ze względu na podobny prestiż i historię pod wspólną nazwą Oxbridge, to najstarsze uniwersytety w anglojęzycznym świecie, założone ponad 750 lat temu. W przeszłości oba uniwersytety przyjmowały przede wszystkim absolwentów prestiżowych angielskich szkół prywatnych, dziś ok. połowa studentów na poziomie licencjackim to absolwenci brytyjskich lub zagranicznych szkół publicznych.

W cztery oczy z profesorem

Tradycyjnie Cambridge ma większe osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, a dzięki 82 noblistom, którzy opuścili jego mury, prowadzi w światowym rankingu szkół wyższych. Prestiż Oxfordu zbudowany został przede wszystkim na polu nauk humanistycznych i społecznych - studiował tam m.in. minister Radek Sikorski czy prezydent Bill Clinton oraz... 26 premierów Wielkiej Brytanii. Dzisiaj obie uczelnie prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich dziedzinach nauki i wybór między nimi najczęściej podejmowany jest na podstawie programu studiów danego kierunku. Nie bez znaczenia jest też wielkość miasta - zwykło się mówić, że większy i bardziej uprzemysłowiony Oxford to miasto z uczelnią, zaś Cambridge uczelnia z miastem.

Osoba ubiegająca się o miejsce w Oxbridge musi być pasjonatem danego przedmiotu oraz mieć dużą samodyscyplinę. Cechą obu uczelni jest spersonalizowane podejście do studenta już na poziomie undergraduate. Jeden przedstawiciel kadry akademickiej mający tutoriale z maksymalnie 2-3 studentami to tutaj standard.

Oxbridge posiada system kolegialny i już przy składaniu aplikacji musimy wybrać jedną  z około 30 szkół wchodzących w skład każdej z tych uczelni. College to osobny kompleks budynków zawierający akademik, stołówkę, sale akademickie, bar, często własne tereny sportowe. Jako autonomiczna instytucja oferuje też swoim studentom wsparcie przy organizacji zawodów sportowych, imprez czy akcji charytatywnych.

Poczucie przynależności do danego college'u jest częścią tożsamości studentów Oxbridge - to wokół niego będzie się kręcić nasze życie towarzyskie, sportowe i akademickie.

Nie tylko nauka

Po zajęciach życie szacownych angielskich uniwersytetów przenosi się do siedzib dziesiątek organizacji studenckich - od sportowych, przez polityczno-społeczne (jak słynny klub debat Union, w którym przyszli politycy szlifują oratorskie umiejętności), aż po hobbystyczne i rozrywkowe. Typowe studenckie rozrywki znajdziemy w dziesiątkach klubów, pubów i barów.

Wybierając Oxford lub Cambridge trzeba również przygotować się do udziału w historycznej rywalizacji między obiema uczelniami - tak naukowej, jak i sportowej. Najbardziej znane są regaty wioślarskie na Tamizie, które od 1829 r. tradycyjnie organizuje przegrany z poprzedniego roku. Ale tzw. Varsities, czyli coroczne zawody między reprezentacjami obu uczelni, odbywają się prawie w każdej dziedzinie, nawet w pokerze czy tańcu towarzyskim.

Jeśli chcesz aplikować na Oxbridge, musisz pamiętać, że akurat w przypadku tych uniwersytetów nie możesz ubiegać się o przyjęcie na oba naraz. Ostateczny termin na wysłanie zgłoszenia upływa już 15 pa»dziernika. Trzeba też być gotowym na to, że wybrany college na przełomie listopada i grudnia zaprosi Cię na egzaminy wstępne oraz interview. Poza tym rekrutacja na Oxbridge nie różni się od innych brytyjskich uczelni.

Adam Józwowicz


Autor ma 20 lat, pochodzi z Siedlec. Jest na III roku matematyki na University of Oxford. Studia w Wielkiej Brytanii wybrał chcąc perfekcyjnie opanować język oraz doświadczyć nauki w międzynarodowym towarzystwie.