Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Egzamin ustny

Ku utrapieniu tysięcy licealistów część ustna egzaminu maturalnego jest obowiązkowa (z egzaminów ustnych mogą być zwolnione jedynie osoby niesłyszące). Choć większość polskich uczelni podczas rekrutacji na studia nie bierze pod uwagę jej wyników, aby uzyskać świadectwo dojrzałości trzeba ją zdać (czyli uzyskać minimum 6 punktów na 20 możliwych). Podpowiadamy jak bezboleśnie przejść przez tę część egzaminu maturalnego.Maturalny savoir-vivre Drukuj Poleć znajomemu

Maturalny savoir-vivre  Przed ważnym egzaminem warto przypomnieć sobie staromodne maniery. Komunikowanie się z ludźmi przez internet czy telefon komórkowy to nie to samo, co kontakt twarzą w twarz. Także typowe zachowania uczniów na lekcjach mogą odbiegać od tego, czego oczekuje się od maturzysty podczas egzaminu dojrzałości. 

Czytaj całość
 
Matura na zamówienie Drukuj Poleć znajomemu
Matura na zamówienieMatura za 40 zł! - Sprzedam prezentację, cena do uzgodnienia. - Doświadczony nauczyciel napisze prezentację maturalną... Czy rzeczywiście zdobycie tekstu ustnej prezentacji z języka polskiego jest tak łatwe jak twierdzą autorzy internetowych ogłoszeń? Z jakim ryzykiem jest związane przedstawienie cudzej pracy?  Kto odpowiada za kontrolę prezentowanych prac? Postanowiliśmy sprawdzić to na własnej skórze. Zakładając konta na serwisach dla maturzystów, spotykając się z piszącymi, kupując od nich prace i konsultując je z polonistami. Tylko u nas dowiecie się jak naprawdę wygląda czarny rynek maturalnych prac.
Czytaj całość
 
Ustny polski - co irytuje egzaminatorów? Drukuj Poleć znajomemu
Okiem egzaminatoraO tym, co drażni komisję podczas egzaminów ustnych i w czym tkwi sukces maturalnej prezentacji rozmawiamy z mgr Ewą Ostrowską - filologiem polskim, a także egzaminatorem z języka polskiego (nauczyciel XXXVII LO im. J. Dąbrowskiego w Warszawie).
 
Czytaj całość
 
Matura na ostrzu noża Drukuj Poleć znajomemu
Matura na ostrzu nożaMaturzyści z roku na rok są coraz bardziej pomysłowi podczas zdawania ustnego egzaminu z języka polskiego. Abiturienci przebierają się za bohaterów lektur, wcielają w pisarzy z dawnych epok, posługują się najbardziej niezwykłymi rekwizytami, korzystają z nowoczesnej techniki. Krótko mówiąc, stają na głowie, aby olśnić komisję.Czegoś takiego szkoła nigdy nie widziała!
 
Czytaj całość
 
Kupić GOTOWCA czy nie? Drukuj Poleć znajomemu
Kupić GOTOWCA czy nie?Matura ustna z języka polskiego kosztuje. Ile? Coraz mniej. Ku utrapieniu nauczycieli w licznych szkołach pojawiają się oferty bardzo dobrych prezentacji za śmiesznie niskie pieniądze.
Czytaj całość
 
Pocałuj misia na do widzenia! Drukuj Poleć znajomemu
Pocałuj misia na do widzenia!Porady nie od parady - radzą maturzyści, którzy na swoim egzaminie uzyskali 100% za egzamin ustny. Skorzystajcie, żeby powtórzyć sukces waszych kolegów! Bo misie Wam nie pomogą - nadal mają zakaz wstępu!
Czytaj całość
 
Poskromienie natury i matury Drukuj Poleć znajomemu
 Myśl o publicznym wystąpieniu, jakim jest matura ustna doprowadza nas do palpitacji serca. Nie należy się jednak załamywać, są sprawdzone sposoby na przywrócenie pulsu. A więc rozluźnijcie kończyny, tylko bez przegięcia! Zarówno uśmiech na pół twarzy, jak i potok łez, może mocno zirytować komisję.


Czytaj całość
 
Matura 2005 - jak było...? Drukuj Poleć znajomemu

Matura 2005 Jak było... ?

Stoimy w korytarzu olsztyńskiego IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jest 9.30. Natalia (Kultura wsi zapisana w obrzędach dorocznych i ludowych) ma plakat - plan Reymontowskich Lipiec. Patrzy z niepokojem na drzwi sali egzaminacyjnej. Już 30 minut trzymają Adama (Fantastyka w literaturze XX i XXI wieku). Panika, bo Adam to jeden z najlepszych maturzystów. Powinien już skończyć!
 
Czytaj całość