Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Maturalny stres
Przed egzaminem pokonaj tremę! Drukuj Poleć znajomemu
Przed egzaminem pokonaj tremę!Boisz się egzaminu? Nazwij swój lęk i zapisz go na kartce. Czujesz zmęczenie powtarzanym na okrągło materiałem? Dzień przed egzaminem postaw na wypoczynek. Trema na egzaminie nie musi nam przeszkodzić. Spróbuj wykorzystać ją na swoją korzyść – radzi dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych SWPS.

Czytaj całość
 
Stres przed egzaminem Drukuj Poleć znajomemu

Stres przed egzaminemCzym jest stres? Jak sobie z nim poradzić? Czy koniecznie musi być przeciwnikiem, czy odpowiednio ujarzmiony może stać się sprzymierzeńcem? Będzie łatwiej gdy uświadomimy sobie, że stres przedegzaminacyjny to przystosowawcza reakcja naszego organizmu pozwalająca sprostać nowym wyzwaniom.

Czytaj całość
 
Aktorzy radzą stremowanym Drukuj Poleć znajomemu
Aktorzy radzą stremowanymWizja zbliżającej się matury ustnej lub pisemnej spędza Ci sen z powiek? Pomyśl o aktorach, którzy codziennie zdają egzamin przed publicznością. Każdy z nich ma własne, wypróbowane sposoby na tremę. Zobacz, co radzą maturzystom m.in. Jacek Poniedziałek i Robert Gonera!
Czytaj całość
 
Demony wyobraźni, realne strachy Drukuj Poleć znajomemu

Demony wyobraźni, realne strachyReakcje człowieka zależą od informacji, jakie otrzymuje. Ponieważ mój organizm informuje mnie, że serce bije równomiernie, płuca pracują bez nadmiernego wysiłku, temperatura ciała nie wzrasta ponad normę, a z zewnątrz nie nadchodzą żadne zagrożenia, mogę spokojnie siedzieć przy komputerze i pisać ten tekst.

 

Czytaj całość
 
Sny o potędze - koszmary na jawie Drukuj Poleć znajomemu

Sny o potędze koszmary na jawieJakiś czas przed egzaminem prawie każdy uczeń czuje się potwornie zmęczony. Ma wrażenie, że doszedł do kresu swoich możliwości, z każdym kolejnym dniem wydaje mu się, że umie coraz mniej. W zeszłym roku był niezły z polskiego czy historii, teraz niczego nie jest pewien. Wprawdzie do matury zostało jeszcze sporo czasu, ale jemu się już nie chce.

Czytaj całość
 
Owce i wilki Drukuj Poleć znajomemu

Owce i wilkiSofokles? Brr!  Szekspir? Brr! Kochanowski? Brr! Mickiewicz? Brr!  Słowacki? Brr!  Prus? Brr! Literatura straszniejsza niż borowanie zębów? Trzęsiesz się z zimna?  Zalewa cię fala ciepła? Nie możesz  oddychać? Stoisz jak słup soli?  Czujesz, że przepaliły ci się  bezpieczniki w głowie? Nie wiesz, kto napisał Zbrodnię i karę? Nie kojarzy ci sięTomasz Judym? Jesteś bezradny wobec tego, co się za chwilę wydarzy? Nie śpij! Ubieraj się, czas iść na egzamin!

Czytaj całość
 
Lekarstwa na maturę Drukuj Poleć znajomemu

Lekarstwo na maturęCzas do majowych egzaminów biegnie nieubłaganie. Dzień a dniem, godzina po godzinie. A wraz z nim rośnie stres i przedmaturalne ciśnienie. Oto siedem sposobów na poprawę samopoczucia - do wykorzystania już dziś, jak i pięć minut przed egzaminami.

 

 

Czytaj całość
 
Jak walczyć ze stresem? Drukuj Poleć znajomemu
Jak walczyć ze stresem?Sylwię Glurę, psychologa szkolnego XXXVII LO im. J. Dąbrowskiego w Warszawie pytamy jak radzić sobie ze stresem podczas maturalnego maratonu. Co robić gdy ciężko skupić się podczas egzaminu, jak "podejśc komisję" na ustnej prezentacji i czego unikać na dzień przed egzaminami?
Czytaj całość
 
Matura jest twoim horrorem Drukuj Poleć znajomemu
 Matura to skok w przepaść, nie ma co ukrywać. Słyszysz, jak bije ci serce ze strachu? Wzbijesz się lub spadniesz, zdasz dobrze albo źle - na dwoje babka wróżyła. Wiadomo, horror! Boisz się? Człowieku, nie panikuj, przecież dzisiaj horrory są w modzie. Zacznij szaleć na punkcie horroru - to najlepszy sposób na zwalczanie własnych lęków.
 
Czytaj całość
 
Pomocne techniki w radzeniu sobie ze stresem Drukuj Poleć znajomemu
Jak walczyć ze stresem?Stosuj techniki relaksacyjne - zapewniają głęboki relaks, spokój wewnętrzny;
 
Korzystaj z technik oddechowych - nauka głębokiego oddychania;
 
Opowiedz o swoim stresie osobom egzaminującym - nie każdy egzaminator to uwzględni, ale być może ryzyko się opłaci;

Czytaj całość