Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Wielkie planowanie Drukuj Poleć znajomemu

Wielkie planowanierozmowa z dr. hab. Bogdanem Zawadzkim,  kierownikiem Pracowni Psychologii Temperamentu  na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
Jaką pozycję w hierarchii życiowych wyborów zajmuje wybór zawodu? 
Bardzo wysoką. Problem polega na tym, że w wyborze szkoły czy formy kształcenia bardzo często uczniowie podejmują decyzje na zasadzie: która szkoła wydaje mi się atrakcyjna, do której idą moi koledzy, tracąc z oczu fakt, że szkoła przygotowuje do wykonywania określonego zawodu. A to ma zasadnicze znaczenie dla całego naszego życia. Nasze społeczeństwa są tak zorganizowane, że wybór zawodu w dużym stopniu przesądza o naszej drodze życiowej.

Czytaj całość
 
Dziesięć najbardziej poszukiwanych zawodów Drukuj Poleć znajomemu
Dziesięć najbardziej poszukiwanych zawodówW 2009 roku Manpower Polska opublikował raport wskazujący dziesięć najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce, z którego wynika, że najbardziej poszukiwanymi są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. Te zawody są najtrudniejsze do obsadzenia głównie dlatego, że wymagają odpowiednich kwalifikacji.
Czytaj całość
 
Publiczna czy niepubliczna - Oto jest pytanie! Drukuj Poleć znajomemu

Publiczna czy niepubliczna - Oto jest pytanie!Wielu rodziców w pewnym momencie – czsto pod koniec nauki ich dziecka w gimnazjum – zadaje sobie pytanie: który rodzaj szkoŁy będzie odpowiedniejszy? publiczna, czy prywatna?  

Czytaj całość
 
Od dobrych wymagaj więcej Drukuj Poleć znajomemu

Od dobrych wymagaj więcejSzkoła – dobra szkoła – ma prawo być wymagająca! Oczekiwać od uczniów chęci do nauki i rozwoju, ciekawości siebie i świata. Ale i uczniowie mają prawo stawiać szkole pewne wymagania: żądać wysokiej jakości usługi edukacyjnej i dobrej atmosfery nauki. W końcu cel jest godny – dobra przyszłość. Postawa roszczeniowa, w tym szczególnym przypadku, wydaje się jak najbardziej na miejscu. 

Czytaj całość
 
Edukacja jest rynkiem - najpierw zapytaj siebie Drukuj Poleć znajomemu

Edukacja jest rynkiem - najpierw zapytaj siebieRozmowa z Katarzyną Hall, minister edukacji narodowej 
Każdego roku tysiące gimnazjalistów i ich rodziców zadają to samo pytanie: co dalej, jaką szkołę wybrać? 
Nauczyciele gimnazjum mają bardzo ważne zadanie – powinni pomóc młodym ludziom jak najtrafniej wybrać drogę dalszego kształcenia. Myślę, że młody człowiek, który uczy się w gimnazjum wielu przedmiotów i ma kontakt z wieloma nauczycielami, nabiera pod ich wpływem pewnych przekonań na swój temat – np. co jest jego mocną stroną, czego uczy się z przyjemnością. Takie pytania powinien sobie zadać, bo ten wybór w gruncie rzeczy sprowadza się do wyboru zawodu i jest być może decyzją o tym, co będzie robić przez całe życie. Oczywiście, w naszych czasach możliwa jest także zmiana zawodu, ale wymaga to kolejnego wysiłku, dokształcenia się, i tak dalej. 

Czytaj całość
 
Budowanie z klocków Drukuj Poleć znajomemu

Budowanie z klockówO tym, jak pomóc dziecku w wyborze szkoły i przyszłego zawodu, jak rozpoznawać predyspozycje i gdzie zwrócić się po pomoc mówi Joanna Brzoskowska, pedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdańsku

Czytaj całość
 
Jakim jesteś typem? Drukuj Poleć znajomemu

Jakim jesteś typem?Typy osobowości według amerykańskiego psychologa  Johna L. Hollanda:

Typ realistyczny – reprezentowany jest przez osoby, które lubią pracować z narzędziami i maszynami. Posiadają sprawności manualne, związane z mechaniką. Określane są jako wykwalifikowane, konkretne, uzdolnione technicznie lub mechanicznie. Podejmują pracę w zawodach takich, jak mierniczy, rolnik, elektryk. 

Czytaj całość