Wybierz zawód

The file ///wyszukiwarka/wybierz_zawod_left.php cannot be included!
It does not exist or is not readable.
Ranking Szkół Wyższych 2009 Drukuj Poleć znajomemu

Ranking Szkół Wyższych 2009To nasz dziesiąty, jubileuszowy Ranking Szkół Wyższych.

5 razy zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, 5 razy Uniwersytet Warszawski. Wspaniały remis, dowodzący, że UW i UJ są najsilniejszymi markami polskiego szkolnictwa wyższego. Gratulujemy!

Vivat Academia, vivant professores!

      
    Ranking uczelni akademickich 2009
Przeczytaj zasady >>
Zobacz tabelę rankingową >>
Pobierz wersję .PDF >>
     Ranking niepublicznych uczelni magisterskich
Przeczytaj zasady >>
Zobacz tabelę rankingową >>
Pobierz wersję .PDF >>
 
      
    Ranking niepublicznych uczelni licencjackich
Przeczytaj zasady >>
Zobacz tabelę rankingową >>
Pobierz wersję .PDF >>
  

   Ranking państwowych wyższych szkół zawodowych
Przeczytaj zasady>>
Zobacz tabelę rankingową >>
Pobierz wersję .PDF >>

 
      
    Nagrody specjalne 2009:
Awans 2009 - Skok wśród uczelni akademickich >>
Awans 2009 - Skok wśród uczelni niepublicznych magisterskich >>
Kuźnia kadr 2009 >> | Misja 2009 >>
 
   
 
Jaką uczelnię wybrać? Drukuj Poleć znajomemu

Jaką uczelnię wybrać?Wprawdzie kolejne roczniki maturzystów są mniej liczne, ale w niczym nie zmienia to wagi dokonywanych przez młodzież wyborów. Większość spośród 443 061 tegorocznych maturzystów pójdzie na studia, oczywiście już jako absolwenci 8198 liceów i techników. Czeka na nich ponad 440 polskich szkół wyższych, ale nie tylko one - o polskich studentów zabiega cały świat. I to zabiega coraz skuteczniej: w Niemczech studiuje prawie 15 tys. Polaków, w Wielkiej Brytanii - 4 tysiące, w USA ponad 3 tysiące...

Czytaj całość
 
Mapa akademickiej doskonałości Drukuj Poleć znajomemu

Mapa akademickiej doskonałościMisją rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej niezmiennie jest dostarczanie informacji o tym, jak oceniane są polskie uczelnie. Podkreślamy co roku: na ten ranking czekają przede wszystkim młodzi ludzie, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji - wybrać uczelnię i kierunek studiów. I właśnie dla nich przede wszystkim zbieramy dane i starannie je weryfikujemy. Bo w tej dziedzinie dobra informacja to szansa na życiowy sukces!

Czytaj całość
 
UJ i UW - SUPERbrandy polskiej edukacji Drukuj Poleć znajomemu

UJ i UW - SUPERbrandy polskiej edukacjiTop of the top i creme de la creme polskiego szkolnictwa wyższego. Od początku istnienia naszego rankingu na samym szczycie, zamieniają się tylko miejscami. Najlepiej rozpoznawani w świecie, klasyfikowani w prestiżowych rankingach - Jiao Tong University w Szanghaju i Times Higher Education. W tym roku po raz kolejny różnica między nimi jest tak minimalna - wynosi zaledwie 1 promil! - że Kapituła rozważała przyznanie im I miejsca ex aequo, jednak zabrania tego regulamin rankingu.

Czytaj całość
 
Nauka jest jak lokomotywa Drukuj Poleć znajomemu

Nauka jest jak lokomotywaProf. dr hab. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego:
Jak oceniam fakt, że od lat na szczycie Rankingu Szkół Wyższych są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, a dopiero w pewnej odległości następne uczelnie? Tak się ułożyła historia szkolnictwa wyższego w Polsce. Nie powiedziałbym jednak, że po nas nie ma długo nic. Są bardzo dobre, prężne ośrodki akademickie w Poznaniu, Wrocławiu i nie tylko, nie sposób wszystkich wymienić.

Czytaj całość
 
Wspólna przestrzeń, wspólna szansa Drukuj Poleć znajomemu

Wspólna przestrzeń, wspólna szansaProf. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow rektor Uniwersytetu Warszawskiego:
Spór o to, czy najlepszą uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, czy Jagielloński, przypomina spór o wyższość Uniwersytetu w Cambridge nad Oxfordem albo Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Trudno go rozstrzygnąć. Obie uczelnie są po prostu bardzo dobre. W Polsce - bezkonkurencyjne.

Czytaj całość
 
Kształcenie z zasadami Drukuj Poleć znajomemu

Kształcenie z zasadamimisja 2009Elitarna, jedyna w Polsce, tylko dla wybranych i zdetermionowanych - taka jest Szkoła Główna Służby Pożarniczej, wyróżniona w tym roku tytułem Uczelni z Misją. SGSP to jedyna w Polsce uczelnia kształcąca oficerów inżynierów i magistrów na potrzeby straży pożarnej i jedna z niewielu tego rodzaju w całej Europie. - To szkoła wyjątkowa, inna niż wszystkie - podkreśla strażak podchorąży Kamil Perliński, student pierwszej kompanii Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego.

Czytaj całość
 
Udał nam się skok Drukuj Poleć znajomemu

Udał nam się skokawans 2009Prof. dr hab. Ryszard Andrzejak, rektor Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: - Po objęciu przeze mnie urzędu rektora, czyli od 2005 roku, w naszej Uczelni zaszło wiele pozytywnych zmian obejmujących praktycznie wszystkie sfery statutowej działalności.

Czytaj całość
 
Nowe wyzwania Drukuj Poleć znajomemu

Nowe wyzwania Nowe wyzwania Prof. dr hab. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: Już po raz trzeci moja uczelnia otrzymała w prestiżowym rankingu Perspektyw i Rzeczypospolitej wyróżnienie Awans za najbardziej spektakularny skok na liście rankingowej w kategorii magisterskie uczelnie niepubliczne. Sukces ten zbiegł się ze zmianą nazwy uczelni na: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Czytaj całość
 
Stawiamy na młodych, zdolnych, ambitnych Drukuj Poleć znajomemu

Stawiamy na młodych, zdolnych, ambitnychkuznia kadr 2009Prof. dr hab. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego:
Cieszę się, że po raz drugi z rzędu UWr uzyskał tak prestiżową nagrodę. Jednym z głównych celów naszej pracy jest przygotowywanie następców, którzy w przyszłości będą decydować o obliczu polskiej nauki.

Czytaj całość
 
Ranking uczelni akademickich 2009 Drukuj Poleć znajomemu

Ranking uczelni akademickich 2009 - zasadyZgodnie z postanowieniami Kapituły Rankingu uczelnie ocenia prestiż, siła naukowa, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Te cztery zasadnicze cechy uczelni zostały zmierzone poprzez 29 kryteriów. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych wobec ocenianych uczelni. Źródłem danych były własne badanie ankietowe przeprowadzone przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, badanie pracodawców przygotowane przez ośrodek badawczy PENTOR, dane o publikacjach polskich naukowców zawarte w bazie SCOPUS, opracowanie Szkoły wyższe i ich finanse w 2007 r. (GUS 2008) oraz aktualne dane MNiSW.

Czytaj całość
 
Z perspektywy pracodawców Drukuj Poleć znajomemu

prestiż według pracodawcówPreferencje pracodawców są jednym z najbardziej ważących składników oceny uczelni w kryterium prestiż i jednym z dwóch najwyżej punktowanych podkryteriów rankingu wogóle. W poprzednich edycjach rankingu opinie i preferencje pracodawców, zwłaszcza w kwestii zatrudniania absolwentów szkół wyższych, również były uwzględniane, choć w nieco mniejszym wymiarze. 

Czytaj całość
 
Sonda pracodawców Drukuj Poleć znajomemu
Sonda pracodawcówJakie uczelnie, według państwa, najlepiej przygotowują studentów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla firmy - na to pytanie odpowiadali przedstawiciele przedsiębiorstw. Oto kilka wypowiedzi.
Czytaj całość
 
Zdaniem Mędrców Drukuj Poleć znajomemu

Zdaniem MędrcówZdaniem MędrcówGdyby Pani, Pana córka/syn, wnuczka/wnuczek wybierali się na studia, jaką uczelnie byście im zarekomendowali - to pytanie zadaliśmy najmłodszym profesorom w Polsce, którzy uzyskali swoje tytuły naukowe w 2007/2008 r. Poprosiliśmy kilka osób o zgodę na upublicznienie ich ocen i szersze uzasadnienie ich wyborów.

Czytaj całość
 
Hokus-Scopus czyli nowe podkryterium w Sile Naukowej Drukuj Poleć znajomemu

Hokus-Scopus czyli nowe podkryterium w Sile NaukowejUniwersytet według nieśmiertelnej koncepcji Wilhelma von Humboldt jest tworem o dwóch, synergetycznych filarach. Dydaktyka i badania naukowe są nieodłącznymi, wzajemnie napędzającymi się elementami tworzącymi doskonałość akademicką. Dlatego też jakość badań naukowych, mierzona liczbą cytowań konkretnych publikacji kadry jest jednym z najważniejszych wyznaczników znakomitej uczelni.

Czytaj całość
 
Profesorowie są blisko Drukuj Poleć znajomemu

Profesorowie są bliskoLiczna wysokokwalifikowana kadra naukowa, bogate zbiory biblioteczne i ich informatyzacja, wsparcie dla organizacji studenckich i kół naukowych - to czynniki brane pod uwagę w kryterium warunki studiowania. W tej kategorii prymat wiodą uczelnie medyczne, a wśród nich - Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Czytaj całość
 
W kontekście światowym Drukuj Poleć znajomemu

W kontekście światowymAby oddychać i rozwijać się uczelnia musi istnieć w kontekście międzynarodowym. Bez tego marginalizuje się i ginie. Nie ma dobrej uczelni bez studentów z innych krajów, których spojrzenie otwiera nowe perspektywy, nie ma dobrej uczelni, bez mobilności, bez programów anglojęzycznych i bez budowania strategii jak najskuteczniejszego istnienia w światowym obiegu myśli naukowej.

Czytaj całość
 
Ranking niepublicznych uczelni magisterskich 2009 Drukuj Poleć znajomemu

Ranking Niepublicznych Uczelni magisterskich 2009Uwzględniając specyfikę niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia magisterskie wykorzystano w tym rankingu nieco odmienne kryteria niż w przypadku rankingu uczelni posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Zachowując cztery grupy kryteriów: prestiż (z ogólną wagą 20 %), siłę naukową (z wagą 40%), warunki studiowania (30%) oraz umiędzynarodowienie studiów (10%) odmiennie określono kryteria cząstkowe.

Czytaj całość
 
START w marzenia Drukuj Poleć znajomemu

START w marzeniaLegnica jest dziś miastem na wskroś europejskim. Ma świetne położenie geograficzne. Stąd jest tylko 190 km do Berlina, 136 km do Pragi, równie blisko do Wiednia jak do Warszawy. Ale okolicznym kandydatom na studentów najbliżej do... Legnicy. Potwierdza to coraz większy nabór na kolejne lata studiów w Wyższej Szkole Menedżerskiej, i to na przekór niżowi demograficznemu. W czym tkwi tajemnica sukcesu?

 

Czytaj całość
 
Ranking Niepublicznych Uczelni Licencjackich Drukuj Poleć znajomemu

Ranking Niepublicznych Uczelni LicencjackichRanking Niepublicznych Uczelni Licencjackich oraz ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2009
Ze względu na specyfikę niepublicznych uczelni licencjackich (inżynierskich) wykorzystano w tym rankingu nieco odmienne kryteria niż w przypadku rankingu ogólnego. Zachowując cztery grupy kryteriów: prestiż (z wagą 20% i identycznym źródłem danych jak w rankingu ogólnym), siłę naukową (z wagą 35%), warunki studiowania (40%) oraz umiędzynarodowienie (5%) odmiennie określono kryteria cząstkowe. Według tych samych zasad opracowany został Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2009.

Czytaj całość
 
Uczelnia Łazarskiego Spotkanie Wschodu z Zachodem Drukuj Poleć znajomemu

Uczelnia Łazarskiego Spotkanie Wschodu z ZachodemPani Rektor, gdzie leżą podstawy sukcesów budowy międzynarodowego charakteru Uczelni Łazarskiego: w sprawnej promocji, Biurze Wymiany Międzynarodowej, ofercie przedmiotowej, czy innych aspektach? - Sukcesów we współpracy międzynarodowej, wymianie studenckiej i zainteresowaniu naszą ofertą edukacyjną nie upatrywałabym w działalności promocyjnej, bo nie prowadzimy jej na wyróżniającą nas skalę. Przyczyn szukałabym przede wszystkim w wysokiej jakości studiów walidowanych i akredytowanych przez naszych brytyjskich i amerykańskich partnerów.

Czytaj całość