Niemcy
Najczęściej zadawane pytania

FAQFAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat studiowania w Niemczech. Przeczytaj zanim wyjedziesz!

Czy polska matura jest uznawana w Niemczech? 
Czytaj całość
 
Słowniczek studenta

Słowniaczek studentaSłowniczek studenta, czyli pojęcia, które musisz znać, aby znać, aby zorientować się w rzeczywistości niemieckiej uczelni. I w paru innych sprawach...

Czytaj całość
 
DAAD - stypendia i... informacja!

dr Christian BodeRozmowa z ekspertami DAAD: drem Christianem Bode, Sekretarzem Generalnym DAAD oraz drem Peterem Hillerem, dyrektorem przedstawicielstwa DAAD w Polsce.

Czytaj całość
 
Berlin: Wiosną FU, zimą HU

Polski student w NiemczechZ polskimi studentami Humboldt Universität i Freie Universität rozmawiamy o tym, jak to jest studiować w Berlinie.

Co Was najbardziej uderzyło, gdy po raz pierwszy weszliście na niemiecką salę wykładową?

Czytaj całość
 
Badenia-Wirttembergia: Zagłębie dobrych studiów

Badenia WirttembergiaGdy popatrzy się na wskaźniki gospodarcze Badenii-Wirttembergii można spaść z krzesła. Ten land wielkości mniej więcej 1/7 Polski, eksportuje tyle, co cała Rosja. Jego mieszkańcy mają po Brytyjczykach drugie najwyższe dochody w Zjednoczonej Europie i jedne z najwyższych na świecie.

Czytaj całość
 
Badenia-Wirttembergia: Hi, hi, Heidelberg

Universitat HeidelbergGdy powiecie jakiemuś Niemcowi, że wracacie właśnie z Heidelbergu, na 99% procent odpowie z emfazą: Heidelberg? Ależ tam jest pięknie!. Już Goethe pisał, że miasto to sięga granic ideału.

Czytaj całość
 
Badenia Wirttembergia: Universitat Tubingen

Universitat Tubingen

- Jesteśmy przede wszystkim uczelnią nastwioną na badania naukowe - jedną z dziesięciu najlepszych w Niemczech - mówi prof. Eberhard Schaich, rektor Universität Tubingen. - Tradycyjnie mocni jesteśmy w humanistyce, w teologii, w naukach przyrodniczych - zwłaszcza medycynie i bio-informatyce.

Czytaj całość
 
Badenia-Wirttembergia: Studia w Stuttgarcie

Studia w StuttgarcieUniversität Stuttgart wyróżnia się spośród innych niemieckich uniwersytetów bardzo wysokim stopniem wykorzystywania tzw. Dreimittel, czyli środków dodatkowych, poza budżetem państwa i landu. Są to zazwyczaj środki, które w konkretne projekty badawcze uczelni inwestuje przemysł.

Czytaj całość
 
Monachium: Europejskie MIT

Monachium: Europejskie MITMIT - Massachusetts Institute of Technology to najsłynniejsza na świecie, amerykańska uczelnia techniczna. Supernowoczesna i zarazem świetnie łącząca aspekt technologiczny z biznesowym. Za takie MIT Europy uznawany jest często Technische Universität Munchen (TUM).

Czytaj całość
 
Monachium: Studia 'pomiędzy'

Monachium: studia "pomiędzy"Przed Głównym Gmachem Ludwig Maximilians Universitat w Monachium leży garść rozsypanych ulotek. Gdy podjedziesz bliżej, okaże się, że to nie papier, tylko wyrzeźbiony w kamieniu nietypowy pomnik.

Czytaj całość
 
Dla praktycznych: więcej niż Fachhochschule

Prof. Michael DostmannFachhochschulen (FH) to w systemie niemieckim odpowiednik naszych wyższych szkół zawodowych. Tak jak w Polsce, kształcenie na nich cieszy się mniejszym prestiżem naukowym niż pełne studia uniwersyteckie.

Czytaj całość
 
Ryba z Ludwigsburga czyli o kierunkach artystycznych

Maciek RynkiewiczMaćka Rynkiewicza spotykamy pochylonego nad dwoma, dużymi monitorami w jego przytulnej pracowni. Pochyły dach, wszystko w drewnie, i duuużo sprzętu do animacji - sprzętu, o jakim w Polsce mógłby tylko pomarzyć. - Tu są zupełnie inne warunki pracy, zwłaszcza jeżeli chodzi o dostęp do techniki - mówi.

Czytaj całość