Irlandia
Zielona Wyspa możliwości

Zielona WyspaIrlandia to nie tylko piękne widoki oraz miejsce pogoni za dobrze płatną pracą. To coraz częściej wyspa możliwości dla ludzi, którzy chcą inwestować w swoją przyszłość.

Irlandia przyciąga przede wszystkim swoim spokojem. Można prowadzić tu dosyć powolne życie, które jednak nie schodzi poniżej standardów ogólnoświatowych. Tak samo jest z edukacją.

Dublin - stolica i wioska

Trinity College, University of DublinTrinity College, The University of Dublin jest najstarszym i najbardziej renomowanym uniwersytetem w Irlandii. Był założony w 1592 roku i jego duch tradycji oraz historii czuć już gdy wchodzi się w jego bramy. Rocznie uniwersytet odwiedza pół miliona ludzi, tylko po to, aby dotknąć jego murów i dowiedzieć się więcej o historii uczelni.

W Trinity College znajduje się cenny manuskrypt z Kells, zachowany od czasów średniowiecza. Przyciąga on wielu turystów, ale rownież miłośników historii. Także widok szesnastowiecznej czytelni zapiera dech w piersiach. Regały książek ciągnące się na wysokość drugiego piętra z krętymi schodkami i drabinami pomiędzy. Znajduje się tutaj cztery miliony woluminów, łącznie z manuskryptami oraz starymi mapami. Podłużna sala czytelni mieści też gabloty z historycznymi dokonaniami irlandzkich naukowców. Korytarze uniwersytetu, a także wielki dziedziniec sprawiają, że można zapomnieć o świecie poza bramami i murami uczelni.

Dzisiaj w Trinity College uczy się 12 tysięcy studentów, a pracuje 1,2 tysiąca wykładowców. Pokazuje to skalę wielkości, ale także znaczenie uniwersytetu w życiu Dublina. Uniwersytet położony jest w samym sercu miasta, co sprzyja bogatemu życiu studenckiemu.

Studenci Trinity CollegeAoife O'Brien, studentka IV roku biznesu: - Studia w Trinity College to pewna praca w przyszłości. Jeszcze nie ukończywszy studiów, większość ze studentów biznesu ma stałą pracę. Na uczelnię przychodzą przedstawiciele dużych firm i rekrutują wśród studentów. Nie boję się przyszłości. Jestem o nią pewna.

Stosunkowo niskie czesne czyni Irlandię atrakcyjnym miejscem studiów. Przykładowo w Wielkiej Brytanii rok studiów kosztuje 3000 funtów. W Trinity College 800 euro. W obu wypadkach oczywiście możliwe są dofinansowania oraz studenckie kredyty.

Mike King, student IV roku ekonomii: - Przyjechałem do Trinity College z Anglii. Chociaż tam też są uniwersytety na wysokim poziomie, chciałem studiować właśnie tutaj. Dublin ma specyficzny klimat, a Trinity College międzynarodową renomę. Jako student mam już pracę, skończenie studiów to tylko formalność. Podoba mi się także kulturowa mieszanka ludzi na uniwersytecie. Wykładowcy są dobrze zorganizowani, grupy małe tak, że nie sposób nie włączyć się do zajęć.

Belfast - nareszcie spokój!

Rzeczywistość w Belfaście w wyniku połączenia się partii politycznych ze strony protestantów i katolików ma przed sobą duże perspektywy zmiany. Do tej pory było różnie. Podziały w mieście są bardzo widoczne.

Belfast dzieli gruby mur. To jest granica między dzielnicą katolicką i protestancką. Na murze znajdują się słynne polityczne graffiti. Ciekawy jest też podział jeżeli chodzi o taksówki. Te nie jeżdżą między dzielnicami. Jeżeli ktoś zechce dostać się za mur, będzie musiał przesiąść się do innej taksówki. Wprowadza to utrudnienia w i tak ciężkim życiu codziennym.

Autobus z turystamiCzasami codzienność bywa tu nawet niebezpieczna. Nierzadko dla Polaków, którzy nie są tu zbytnio lubiani. Powodem jest międzynarodowa opinia o Polsce jako państwie ściśle katolickim. Paradoksalnie, większość Polaków przybywająca do Irlandii wynajmuje mieszkania w dzielnicy protestanckiej. Przyczyną są niższe ceny.

Największą nadzieją na zmianę są studenci, ich otwarte spojrzenie, a także imigranci, którzy jako osoby niezwiązane z konfliktem wprowadzają nową atmosferę do miasta. Dlatego właśnie władzom uniwersytetu w Belfaście bardzo zależy na studentach z całego świata i wielkiej mieszance kulturowej.

Belfast ma swoje szare dzielnice. Z pewnością nie należy do takich dzielnica uniwersytecka. Queen's University Belfast jest drugim co do wielkości i rangi uniwersytetem w Irlandii. Słynie przede wszystkim z bardzo wysokiej jakości badań naukowych. Sam budynek i atmosfera tego miejsca inspirują do nauki i wytężonej pracy. Z drugiej strony, uniwersytet znajduje się w najbarwniejszej dzielnicy miasta - Golden Mile, pełnym pubów oraz miejsce tętniących sztuką i kulturą.

Uniwersytet został założony przez królową Wictorię w 1845 roku. Daje się to poznać po stylu architektonicznym oraz pięknym wystroju wnętrz. Dzisiaj liczba studentów Queen’s University przekracza dwukrotnie liczbę studentów Trinity College. Zauważyć należy pewną różnicę między tymi uniwersytetami. Pomimo że jest to ta sama wyspa, Belfast znajduje się w Irlandii Północnej. Obowiązuje tu inna waluta oraz inne zasady związane z czesnym. Studenci muszą płacić 3000 funtów rocznie. Wyjściem z tej sytuacji jest możliwość zaciągnięcia studenckiego kredytu. Rząd Wielkiej Brytanii jest w tej kwestii dosyć łaskawy. Kredyt trzeba będzie spłacić dopiero, kiedy zarobki roczne przekroczą 15 tysięcy funtów. Jeżeli nie stanie się to przez 25 lat, wtedy kredyt zostanie umorzony.

- Queen's Univeristy inwestuje w tym roku dwa miliony funtów w rozwój poziomu kształcenia oraz udogodnienia dla studentów. Zajmiemy się budową kampusu, powiZielona Wyspa możliwościększeniem biblioteki, odnowieniem akademików oraz ośrodkami badań naukowych. Queen's staje się coraz bardziej dynamicznym uniwersytetem, nastawionym na przyszłość i kształcenie przyszłych leaderów - mówi rektor uczelni Peter Gregson.

Galway - na krawędzi

Galway jest małym miasteczkiem położonym w najpiękniejszej i najbardziej charakterystycznej dla Irlandii części. To właśnie tutaj rozciąga się region zwany Gaeltacht, gdzie mieszkańcy mówią do siebie w języku gaelickim i często zachowują narodowe tradycje. To właśnie tutaj Irlandię można poczuć najmocniej. Niedaleko stąd znajdują się słynne Cliffs of Moher, a także region Connemara, który słynie z typowych dla Irlandii małych wiosek, domków z kamienia oraz kamiennych murków. Niedaleko od Galway położone są Aran Islands, miejsce dzikie i magiczne. Ludzie żyją tam, jakby czas się zatrzymał. Utrzymują się z wypasu owiec, rybołówstwa, robienia tradycyjnych swetrów. Wyspy czynią niedostępnymi ich klifowe wybrzeża.

National University of IrelandTo wszystko sprawia, że National University of Ireland jest najlepszym miejscem, aby studiować na kierunkach związanych z kulturą irlandzką. Znajdują się tu Celtic Studies albo Irish Studies. Uniwersytet dostał w tym roku 2,5 miliona euro na wspieranie projektów związanych z promocją regionu Gaeltcht oraz języka irlandzkiego. Warto nadmienić, że język irlandzki jest pierwszym oficjalnym językiem na Zielonej Wyspie. Posługuje się nim nie więcej niż 10% Irlandczyków. Jednak znajomość języka irlandzkiego dla osoby zza granicy otwiera jej wiele możliwości pracy i umożliwia łatwiejszy start. Do niektórych zawodów, jak na przykład prawnika, znajomość języka irlandzkiego jest wymogiem podstawowym.

John O'Connel, II rok Irish Studies: - Najczęściej studenci kontynuują kierunek Irish Studies do licencjata. Potem wykorzystują swoje umiejętności kulturowe i językowe w pracy, ale magisterium robią na innym kierunku.

Charles Vines, II rok matematyki: - Studia w Galway mają swój niepowtarzalny klimat. Przede wszystkim życie studenckie. Jest tu mnóstwo pubów, a także festiwali, koncertów. Koszt utrzymania miesięcznie wynosi około 400 euro. Łatwo jednak znaleźć pracę dorywczą. Wynajmuję z kolegami mieszkanie w centrum, mieszkamy we trzech i każdy płaci 50 euro na tydzień. Ważne, że w Galway nie potrzeba biletu autobusowego. Wszędzie chodzi się na piechotę.

Na NUI Galway studiuje 1,2 tysiąca studentów z 40 krajów na świecie. Galway jest typowym miasteczkiem studenckim. Bogate życie nocne, liczne koncerty, festiwale. W Galway można także rozsmakować się w irlandzkiej muzyce, nie mówiąc już o Guinnesie czy whisky.

Tekst i fot.
Weronika Mliczewska

 

 

Czytaj całość