Wielka Brytania
Rozważna i romantyczna

Rozważna i romantycznaKarolina miała sto pomysłów na studia i życie. Pewnego dnia pomyślała, że zamiast weterynarzem może, równie dobrze, zostać aktorką. Dziś ma dyplom aktorski i kończy reżyserię w Trinity College w Dublinie. Bierze udział w wielu projektach w Polsce i na Wyspach. Mówi, że to żadna odległość i że dłużej się jedzie pociągiem z Warszawy do Gdańska. Ewelina skrupulatnie zaplanowała swoją ścieżkę kariery w Wielkiej Brytanii. Wszystko ma poukładane, kiedy nauka informatyki i biznesu na Birkbeck University w Londynie, a kiedy praca. 

Czytaj całość
 
Studia w Koronie

Studia w KoronieMłodzi Polacy podbijają Zjednoczone Królestwo. Nie tylko emigranci zarobkowi, ale coraz częściej ci, dla których najważniejsze jest zdobycie solidnego wykształcenia. Tylko w 2007 r. na brytyjskie uczelnie przyjęto prawie 2 tys. maturzystów z Polski. To o 27 proc. więcej, niż rok wcześniej!

Czytaj całość
 
Do you have what it takes?

Do you have what it takes?Nie sztuką jest dostać się na brytyjską uczelnię. Sztuką jest dostać się na uczelnię dobrą tak, by po jej ukończeniu być mądrzejszym i bogatszym w doświadczenia.

Czytaj całość
 
PL vs. UK

PL vs. UKNa Wyspach mają więcej pieniędzy, ale to Polska kształci najlepszych informatyków. Tyle stereotypy. Jak jest naprawdę? O prozie studiowania nad Tamizą opowiadają Kasia, Dawid i Tomek - Polacy, którzy doświadczyli jej na samych sobie.

Czytaj całość
 
Między surfing technology a prawem z chińskim

Między surfing technology a prawem z chińskimNa Wyspach jest ponad 150 szkół wyższych. Wiele z nich wprowadziło kierunki niespotykane w Polsce, jednak przy wyborze studiów musisz być ostrożny. Tradycyjna oferta jest z reguły domeną uczelni okupujących szczyty rankingów. Dla tych gorszych innowacyjne, niszowe kierunki, to często jeden ze sposobów na pozyskanie studentów. W przypadku parapsychologii w Coventry University, designie robótek ręcznych w Nottingham Trent University czy lalkarstwie w Staffordshire University wydaje się być sposobem jedynym.

Czytaj całość
 
Drzwi szeroko otwarte

Drzwi szeroko otwarteZostać w Polsce czy wyjechać? Co roku przed podobną decyzją staje tysiące licealistów. Otwarte granice państw Unii Europejskiej dają nam możliwość wyboru najlepszych uniwersytetów za granicą. Akademicką ofertą szczególnie kusi Wielka Brytania, która ma bardzo atrakcyjny system kredytów studenckich, w dodatku oddalona jest zaledwie o dwie i pół godziny lotu samolotem.

Czytaj całość
 
Słownik - kapownik

Słownik - kapownikAdmissions Office - biuro rekrutacyjne uczelni, tzw. początek wszystkiego. Do zatrudnionych tam Admissions Officers należy zwracać się ze wszystkimi problemami: który kierunek wybrać, jak dorwać jakieś stypendium, jak trafić na kampus, gdzie da się mieszkać, a gdzie nie, itp.

Czytaj całość
 
Dla tych, którzy chcą się dostać

Dla tych, którzy chcą się dostaćW Wielkiej Brytanii jest ponad 150 szkół wyższych. Tylko te z pierwszych dziesiątek rankingów mają naprawdę wysokie wymagania. Na resztę dostać się jest czasem nawet łatwiej, niż na podobne uczelnie w Polsce.

Czytaj całość
 
O co ta cała gadka?

O co ta cała gadka?Uniwersytety w UK lubią czasem poznać swoich przyszłych studentów i zapraszają ich na rozmowy kwalifikacyjne. Jak przygotować się do interview, by zostać przyjętym?

Czytaj całość
 
Londyn: dla tych, co kochają metropolie

Dla tych, co kochają metropolieMa tylu mieszkańców, co cała Szkocja. To tu znajduje się British Museum, Hyde Park i najlepsze knajpy w Anglii. Studiując i dorabiając w Londynie przy odrobinie szczęścia upolujesz bieliznę Kate Moss w Harrodsie, a w klubie samego księcia Harry'ego.

Czytaj całość
 
Manchester: dla tych, którzy chcą zginąć w tłumie

Dla tych, którzy chcą zginąć w tłumie zginąć w tłumieTo największa jednokampusowa uczelnia na Wyspach. Na University of Manchester uczy się ponad 35 tys. studentów, a jego roczne przychody sięgają 590 mln funtów. Stąd określenia typu: "masowy", "przeciętny", "dla średniaków".

Czytaj całość
 
Linkownik czyli przydatne adresy

Linkownik czyli przydatne adresyBez znajomości tych stron nawet nie masz co ruszać po wiedzę na Wyspy. Znajdziesz na nich wszelkie niezbędne informacje - od zasad rekrutacji
na brytyjskie uczelnie, przez ich rankingi, po kontakty do stowarzyszeń polskich studentów. Przeglądaj, oglądaj, mailuj!

Czytaj całość
 
Oxbridge: dla hardkorowców

OxbridgeUniwersity of Oxford i Cambridge University, często funkcjonujące ze względu na podobny prestiż i historię pod wspólną nazwą Oxbridge, to najstarsze uniwersytety w anglojęzycznym świecie, założone ponad 750 lat temu. W przeszłości oba uniwersytety przyjmowały przede wszystkim absolwentów prestiżowych angielskich szkół prywatnych, dziś ok. połowa studentów na poziomie licencjackim to absolwenci brytyjskich lub zagranicznych szkół publicznych.

Czytaj całość
 
Szkocja: dla zdolnych, ale mniej zamożnych

SzkocjaAkademicką wizytówką Wielkiej Brytanii od lat pozostaje Anglia. W poszukiwaniu świetnego wykształcenia warto jednak udać się dalej na północ. Szkockie uczelnie są coraz bardziej doceniane, w dodatku od Polaków nie pobierają żadnych opłat. To nie tylko znana z filmu Braveheart romantyczna kraina zasnutych mgłą wrzosowisk. Szkocja ma najwięcej w całym Zjednoczonym Królestwie średniowiecznych uniwersytetów, które z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla znanych uczelni angielskich.

Czytaj całość